Reklama
aplikuj.pl

Głęboko ukryte diamenty potwierdzają istnienie zbiornika wody pod powierzchnią Ziemi

Analizy pokazują, że gazy znalezione w mikroskopijnych inkluzjach w diamentach pochodzą z podziemnego zbiornika co najmniej tak starego jak Księżyc. Zdaniem badaczy jest on ukryty ponad 410 km poniżej poziomu morza, w płaszczu Ziemi.

Naukowcy od dawna podejrzewają, że w płaszczu Ziemi znajduje się ogromny zbiornik, w zasadzie nienaruszony od czasu powstania planety. Międzynarodowa grupa badaczy dokonała pomiaru izotopów helu zawartych w diamentach wyniesionych na powierzchnię na skutek gwałtownych erupcji wulkanicznych. W ten sposób znaleźli dowody na istnienie zbiornika.

Czytaj też: Diamenty zawierają informacje na temat powstawania kontynentów

Większość diamentów powstaje na głębokości między 150 a 230 km poniżej skorupy ziemskiej, zanim trafią na powierzchnię. Zdarza się nawet, że diamenty powstałe na głębokości między 230 a 800 km pod powierzchnią Ziemi trafiają „na wierzch”. Znacząco różnią się one od zwykle spotykanych diamentów. Te przeanalizowane w ramach ostatniego badania posiadają charakterystyczny skład izotopowy, który może dostarczyć informacji o przeszłości geologicznej naszej planety. Z geochemii diamentów wynika, że powstały w obszarze zwanym „strefą przejściową”, który znajduje się między 410 a 660 km poniżej powierzchni Ziemi. Oznacza to, że ten tajemniczy zbiornik musi znajdować się gdzieś w tym obszarze. Nie wiadomo jednak, jakiej jest wielkości, ani czy jest pojedynczym przypadkiem, czy może jednym z wielu takich miejsc.

[Źródło: phys.org; grafika: Graham Pearson]

Czytaj też: Naukowcy prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstają diamenty