Globalne badanie łączy anoreksję z metabolizmem

anoreksja, metabolizm, badanie anoreksja, anoreksja genetyka, psychika anoreksja, ciało anoreksja

Potężne globalne badanie genetyczne dotyczące anoreksji sugeruje, że choroba nie dotyczy jedynie psychiki, ale także jest zaburzeniem metabolicznym. Naukowcy znaleźli warianty genetyczne wpływające na spalanie tłuszczu, aktywność fizyczną i inne czynniki unikalne dla osób z tą chorobą.

W badaniu wzięło udział ponad 100 naukowców z całego świata. Prześledzili oni dane genetyczne pochodzące od ponad 17 tysięcy osób z ponad 17 krajów. Badania dotyczyły ośmiu wariantów genetycznych, które mogą być bezpośrednio związane z anoreksją.

Czytaj też: Dlaczego szympansy nie wyewoluowały tak samo jak ludzie?

Naukowcy uważają, że nowe odkrycia są zaledwie wierzchołkiem góry lodowej dotyczącej pochodzenia choroby. Możliwe, że setki genów nie zostało jeszcze odkrytych co chcą teraz zmienić naukowcy. Właśnie pracują oni nad rozszerzeniem badania poprzez rekrutację większej ilości pacjentów z całego świata.

Badacze sugerują jednak, że od teraz anoreksja powinna być nazywana zaburzeniem metaboliczno-psychicznym. Oznacza to, że jej leczenie nie powinno skupiać się tylko na psychice, ale także na aspekcie fizycznym. Możliwe więc, że niedługo powstaną skuteczniejsze terapie dotyczące leczenia anoreksji.

Czytaj też: Jak wiele możemy się dowiedzieć o historii ludzkości na podstawie lodu?

Źródło: Newatlas