WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Globalne ocieplenie sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożyta pszczół

Naukowcy stwierdzili, że rozprzestrzenianie się egzotycznego pasożyta pszczół jest związane nie tylko z jego wysoką zdolnością do konkurencji, ale także z globalnym ociepleniem. Publikacja ukazała się w Proceedings of the Royal Society B.

Zespół badaczy z Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg uważa, że pasożyt może stać się znacznie bardziej popularny w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych lat. Myrsini Natsopoulou mówi:

Nasze wyniki pokazują, że egzotyczna odmiana pasożyta jest groźniejsza niż oryginalna. Jego częstość występowania w przyrodzie zależy od warunków klimatycznych.

Badania zostały przeprowadzone na pszczołach, które zostały zarażone oryginałem (Nosema apis) jak i jego egzotyczną odmianą (Nosema ceranae). Eksperymenty wykazały, że choć oba pasożyty hamowały nawzajem swój wzrost, to egzotyczna odmiana ma znacznie większy wpływ na oryginał niż odwrotnie. Dzięki modelowi uwzględniającemu skutki konkurencji jak i zmiany klimatyczne, naukowcy byli w stanie przewidzieć występowanie pasożytów w przyrodzie. Nosema ceranae jest popularny w Europie południowej, ale w północnej jest już rzadko spotykany. Ze względu na powiązanie z klimatem, pszczelarze z Wielkiej Brytanii mają czego się obawiać.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie:Danny Perez Photography via photopin cc