Google zablokuje telefon za niespłacanie rat za smartfon u operatora

google, play store, szkodliwe aplikacje

Play i Orange już jakiś czas temu zapowiedzieli, że klienci, którzy nie spłacają rat za smartfony wzięte w ramach abonamentu mogą się liczyć z blokadą telefonu. A teraz wiemy, że pomoże im w tym Google.

Google zablokuje telefon za pomocą Device Lock Controller

Na początku tego roku Google po cichu opublikował aplikację „Device Lock Controller” w Sklepie Play. Pozwala ona kredytodawcy ograniczyć funkcjonalność telefonu w przypadku, gdy osoba, która wzięła go na raty nie spłaca ich.

W opisie dostępnym na Google Play można przeczytać:

Device Lock Controller umożliwia zarządzanie urządzeniami z systemem Android podmiotom, które udzielają kredytów lub pożyczek. 
Twój dostawca może zdalnie ograniczyć dostęp do Twojego urządzenia, jeśli nie dokonasz płatności. 
Jeśli Twoje urządzenie jest objęte ograniczeniami, podstawowe funkcje, takie jak połączenia alarmowe i dostęp do ustawień, będą nadal dostępne.

Nie jest jeszcze jasne czy aplikacja będzie automatycznie instalowana, czy też sprzedawcy detaliczni będą prosić klientów o ręczną instalację i konfigurację w ramach planu płatności. 

Czytaj też: NZXT prezentuje limitowaną obudowę CRFT 07 H510i Mass Effect
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa – firma Pfizer ogłosiła sukces
Czytaj też: Wyciekł prototyp Microsoft Surface Pro 8

Google tłumaczy, że aplikacja jest już z powodzeniem używana przez kenijskiego operatora Safaricom od lipca tego roku. W ich przypadku cała procedura odbywa się w trzech etapach:

  1. Czwartego (4) dnia po upływie terminu spłaty Safaricom blokuje niektóre funkcje telefonu ograniczając możliwości korzystania z niego.
  2. Po siedmiu dniach bez dokonania płatności zostanie zablokowany dostęp do wszystkich połączeń wychodzących i SMS-ów.
  3. Po 30 dniach operator wpisuje dane takiego konsumenta na czarną listę, co uniemożliwia mu ponowne zawarcie tego typu umów, a potem zgłasza sprawę do odpowiednich organów.