WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gra, która potrafi szybko wykryć Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najpierw zauważana poprzez problemy z pamięcią. Jednakże można ją także wcześniej wykryć. Naukowcy opracowali grę, która ocenia umiejętności nawigacji w przestrzeni graczy i tym samym ocenia możliwość chorowania na Alzheimera.

Gra nazywa się Sea hero Quest i może być odtworzona na smartfonie czy tablecie. Została ona opracowana dzięki współpracy pomiędzy Deutsche Telekom, CNRS, University College London i University of East Anglia. Wydana została ona w 2016 roku i od tej pory zagrało w nią ponad 4,3 miliona osób na całym świecie.

Czytaj też: Jak powstaje bezkofeinowa kawa?

Celem gry jest znalezienie najszybszej trasy do boi kontrolnych oraz przejście przez labirynt lodowych gór i wysp. Sprawdza to możliwości nawigacyjne graczy, których pogorszenie uważa się za wczesny objaw Alzheimera.

Naukowcy ustalili punkt odniesienia na podstawie danych zebranych od 27108 Brytyjczyków w wieku od 50 do 75 lat. Następnie przebadali oni 60 osób w laboratorium. 31 osób posiadało gen APOE4 związany z Alzheiemrem. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że nosiciele genu rzeczywiście gorzej radzą sobie w nawigacji przestrzennej.

Na podstawie tej gry można więc wcześnie wykrywać Alzheimera i rozpocząć jego leczenie. Dobrze, że naukowcy pracują nad takimi projektami i są one wdrażane w życie.

Czytaj też: Metoda układania 2D sprawi, że organy drukowane 3D będą mogły działać

Źródło: Newatlas