Reklama
aplikuj.pl

Elektroniczne odpady to prawdziwa kopalnia złota. W odzyskaniu kruszcu pomaga grafen

złoto

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze, Uniwersytetu Tsinghua i Chińskiej Akademii Nauk opracowali nowy, wydajny sposób wykorzystania grafenu do odzyskiwania złota z odpadów elektronicznych. Nie wymaga on stosowania jakichkolwiek innych chemikaliów lub nakładu energii.

Elektroniczne odpady są na wstępie poddawane zmieleniu, a następnie rozpuszczane w roztworze. Do niego dodaje się membranę wykonaną ze zredukowanego tlenku grafenu. W ciągu kilku minut czyste złoto zaczyna gromadzić się na powierzchni membrany. Wystarczy zaledwie gram substancji, aby uzyskać dwukrotnie więcej złota.

Złoto jest stosowane w komponentach elektronicznych ze względu na wysokie przewodnictwo elektryczne. Jednak odzyskiwanie złota oraz innych metali szlachetnych z elektronicznych odpadów jest procesem kłopotliwym, nieefektywnym, wymagającym chemikaliów lub wysokiej temperatury.

Membrana z grafenu nie przyciąga innych metali z mieszaniny elektronicznych odpadów. Po zakończeniu procesu może zostać spalona, pozostawiając po sobie czyste złoto

Naukowcy twierdzą, że ich rozwiązanie może pomóc zmniejszyć ilość marnowanego złota, a także ograniczyć narastający problem środowiskowy, jakim są elektroniczne odpady. Alternatywnie używa się rozpuszczalników z octu lub innych łagodnych kwasów, a nawet projektuje płytki drukowane, które rozpadają się po umieszczeniu w gorącej wodzie.

Czytaj też: Energia elektryczna z wilgoci w powietrzu. Produkuje ją materiał na bazie soli morskiej

Jak zauważa zespół, to zasadniczo prosty proces elektrochemiczny, a unikalne interakcje między grafenem i jonami złota napędzają cały proces, a także zapewniają wyjątkową selektywność. W efekcie wydobywa się tylko złoto bez innych jonów i soli. Nowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Na pewno macie w szufladach stare telefony, tablety, a może i nawet komputery. Sami raczej nie dacie rady odzyskać z nich złota, ale pamiętajcie, żeby nie wyrzucać starej elektroniki na śmietnik. Komputer najlepiej oddać do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).