WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Grafen jako zamiennik oleju w przemyśle mechanicznym? To możliwe!

O grafenie pisaliśmy już tak wiele, że nie trzeba go nikomu przedstawiać. Tym razem naukowcy z Argonne National Laboratory ogłosili, że udało im się opracować smar na bazie tego materiału, który mógłby zastąpić używany do tej pory olej.

Otrzymany przez badaczy środek dobrze nadaje się do ochrony łożysk kulkowych przed korozją po wystawieniu ich na działanie wody. W czasie testów wyszło na jaw, że dzięki zastosowaniu kilku warstw opartej na grafenie substancji udało się zmniejszyć tarcie stali siedmiokrotnie, natomiast ogólne zużycie zmniejszyło się aż 10 000 razy. Dodatkowo autorzy projektu twierdzą, że ich substancja jest tańsza, bardziej wydajna, a przy tym znacznie trwalsza.

Przy okazji wprowadzenia grafenowego smaru spadłoby zużycie tego klasycznego, opartego na oleju. To z kolei przełożyłoby się na pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Co ciekawe, aby zaaplikować substancję, np. w okolicach łożyska, wystarczy użyć spryskiwacza. Nie są potrzebne inne narzędzia, takie jak pędzle czy aplikatory.

Wspomniany w tytule środek mógłby znaleźć zastosowanie w co najmniej kiku dziedzinach. Mowa tu m.in. o przemyśle motoryzyacyjnym, konserwacji turbin wiatrowych bądź pomp pracujących w morzach i oceanach. Dodatkowo w ostatnim czasie Departament Energii Stanów Zjednoczonych wsparł finansowo laboratorium Argonne, aby prace nabrały jeszcze większego rozpędu.

[Źródło: engineering.com; grafika: azom.com]