Reklama
aplikuj.pl

Grawitacja kwantowa może odwrócić przyczynę i skutek

Na podstawie zagadki logicznej poświęconej kotu Schrödingera możemy stworzyć jej odpowiednik dotyczący czasu. Chodzi o sytuację, w której jedno wydarzenie może jednocześnie być przyczyną i skutkiem innego.

Taki scenariusz może być nieunikniony w każdej teorii dotyczącej grawitacji kwantowej. Jest to dziedzina fizyki, która dąży do połączenia ogólnej teorii względności Alberta Einsteina z działaniem mechaniki kwantowej. Niedawno badacze wyobrazili sobie sytuację, w której statki kosmiczne znajdują się w pobliżu ogromnej planety, na tyle dużej, by spowolnić upływ czasu. Doszli do wniosku, że statki kosmiczne mogą znaleźć się w stanie, w którym związek przyczynowy jest odwrócony: jedno zdarzenie może spowodować inne, które miało miejsce przed nim.

Czytaj też: W jaki sposób przebiega zamiana wody w lód w warunkach kwantowych?

W mechanice kwantowej tzw. superpozycja oznacza, że ​​cząstka może istnieć w wielu stanach jednocześnie, podobnie jak kot Schrödingera. Nowy eksperyment myślowy łączy zasadę superpozycji kwantowej z ogólną teorią względności Einsteina. Mówi ona, że masa gigantycznego obiektu może spowolnić czas. Tym samym astronauta krążący wokół Ziemi doświadczy czasu  odrobinę szybciej niż jego bliźniak znajdujący się na powierzchni naszej planety. Gdyby więc futurystyczny statek kosmiczny znajdował się w pobliżu ogromnej planety, jego załoga odczułaby czas nieco wolniej niż ludzie w innym statku kosmicznym stacjonującym dalej. Biorąc pod uwagę fizykę kwantową wyobraźmy sobie, że planeta znajduje się w stanie superpozycji i znajduje się jednocześnie blisko i daleko od obu statków. W takiej sytuacji załoga jednego statku mogłaby ustalić położenie drugiej i obie byłyby zarówno przyczyną jak i skutkiem w tym samym momencie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Po raz pierwszy teleportowano trójwymiarowy stan kwantowy – jednostkę qutrit