WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gry akcji podnoszą zdolności sensomotoryczne

Naukowcy z University of Toronto uważają, że granie w gry akcji zwiększa umiejętności sensomotoryczne. Badania przeprowadzone przez psychologów z tej placówki naukowej mówią, że osoby grające w gry takie jak Call of Duty albo Assassins Creed mają większe umiejętności czuciowo-ruchowe niż osoby nie grające w tego typu gry.

Takie zdolności wymagają nowego wzorca koordynacji pomiędzy wizją a ruchem. Jay Pratt, naukowiec prowadzący badania, mówi:

Chcieliśmy zrozumieć, czy nałogowe granie ma wpływ na sensomotorykę, i koordynację wizji z ruchami.

Zostały przeprowadzone eksperymenty na dwóch grupach osób. W pierwszej było 18 graczy, którzy grali w gry fps co najmniej trzy razy w tygodniu przez dwie godziny, przez ostatnie 6 miesięcy, w drugiej 18 osób nie grających przez ostatnie 2 lata. Celem badania było utrzymanie małego, zielonego kwadracika na środku większego, białego kwadratu, który poruszał się zgodnie ze skomplikowanym algorytmem. Badało to sensomotorykę, ponieważ uczestnicy próbowali koordynować ruch ręki z tym co widzą.

We wczesnych etapach nie było widać różnicy pomiędzy obiema grupami. Sugeruje to, że w nowych zadaniach osoby grające nie mają przewagi nad tymi niegrającymi. Jednakże pod koniec lepiej wypadła ta pierwsza grupa osób. Była ona także bardziej dokładna w odtwarzaniu powtarzających się wzorców.

W drugim eksperymencie wzorce ruchu kwadratu zmieniały się podczas badania. Obie grupy wypadły podobnie co mówi, że gracze rzeczywiście uczą się lepiej wzorców sensomotorycznych.

Korzyści spowodowane graniem w gry akcji zdecydowanie zwiększają zdolności do nauki zadań sensomotorycznych. Takie osoby będą lepsze w na przykład precyzyjnym sterowaniu narzędziami chirurgicznymi poprzez komputer.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Taylor.McBride™ via photopin cc