Reklama
aplikuj.pl

Gry, które nie tylko bawią, ale też uczą

gracz trzymający w rękach pada przed telewizorem

Dzisiejsze gry na komputer to zupełnie inny poziom zabawy, niż w czasach, kiedy branża gier elektronicznych dopiero zaczęła podbijać serca użytkowników sprzętu komputerowego. Niejeden z nas pamięta polską „Puszkę Pandory” z 1986 roku, zaprojektowaną na ZX Spectrum 48k czy jeszcze wcześniejszą Marienbad z 1962 roku, napisaną na Odrę 1003. Te czasy już dawno za nami. Dzisiejsze gry komputerowe poziomem rozbudowania, techniką rozgrywki wykraczają grubo ponad to, co moglibyśmy wyobrazić sobie jeszcze w latach 90. i na początku lat dwutysięcznych. Co więcej, komputer to już nie jedyny sprzęt obsługujący gry. Rynek nasycony jest specjalnie zaprojektowanymi do tego celu konsolami, które zmieniły tradycyjne „siedzenie przed komputerem” w możliwość prawdziwej aktywności fizycznej. Istnieje też cała gałąź gier, gdzie liczy się nie tylko wirtualna rozrywka, ale też walory edukacyjne, stawiające na rozwój umiejętności — od logicznego myślenia (gry strategiczne), przez zręczność (platformówki), po rozwijanie konkretnych cech charakteru, jak empatia, współczucie czy zdolność kooperacji.

Just Dance

Seria Just Dance to jedna z bardziej popularnych serii gier tanecznych. Należy do typu gier konsolowych rozwijających zdolności ruchowe. Polega na powtarzaniu kolejnych ruchów ciała w rytm muzyki i tworzeniu tym samym kompletnych układów tanecznych. Przez niektórych traktowana bywa wręcz jako swoisty kurs tańca rozrywkowego! Tańczenie poprawia kondycję, koordynacja ruchowa całego ciała staje się płynniejsza i zwinniejsza. To, co z pewnością można powiedzieć o serii Just Dance to fakt, że sprawia mnóstwo radości, a przy okazji jest w stanie do pewnego stopnia zastąpić ćwiczenia fizyczne. A przynajmniej sprawić, że będą przyjemniejsze dzięki towarzyszącej aktywności muzyce.

Dr. Kawashima’s Brain Training

Skoro aktywność fizyczną mamy za sobą, czas na poprawienie funkcjonowania mózgu. Podobno dobrym sposobem na zachowanie trzeźwego umysłu przez lata jest każda aktywność umysłowa wymuszającą logiczne myślenie. To dlatego tak lubimy wszelkie łamigłówki, Sudoku, tworzenie słów z przypadkowych liter, czy gry polegające na zapamiętywaniu obrazków. Wszystkie te elementy to znaki rozpoznawcze Dr Kawashima’s Brain, gry na Nintendo Switch, a nawet całej serii gier opartej o prace japońskiego doktora Ryuty Kawashimy, naukowca zajmującego się neurobiologią. Pozycja zdecydowanie warta uwagi!

Game Builder Garage

Mówi się, że programowanie jest przyszłością. Świat nie istniałby w obecnym wydaniu, gdyby nie umiejętności programistów, którzy piszą, testują i wprowadzają do użytku efekty swojej pracy. Dzięki programom możemy uruchomić pralkę, skorzystać z mobilnego przelewu bankowego czy zrealizować e-receptę. Nauka programowania to coś, co może zaprocentować w przyszłości. Jako że nauka poprzez zabawę przynosi bardzo wymierne efekty, na konsolę Nintendo powstała gra Game Builder Garage. W zabawny sposób uczy zasad, jakimi rządzi się programowanie, pozwala na projektowanie i animowanie postaci, a także sprawdzenie efektów pracy na ekranie rozgrywki. W tytuł ten można grać w gronie nawet ośmiu osób.

Sid Meier’s Civilization VI

Sid Meier’s Civilization VI to kolejna odsłona cyklu gier turowych ukazujących rozwój wybranych cywilizacji, gdzie tło historyczne i realia władania państwem ukazane są w możliwie najciekawszy sposób. Gracz ma okazję stworzyć własne, potężne imperium, ale zanim tak się stanie, wytrwale kształtuje rozwój danego państwa, kreując jego politykę wewnętrzną i międzynarodową. Na szczególne uznanie zasługują smaczki, które ta gra strategiczna przemyca w czasie rozgrywki — gracz ma okazję posłuchać muzyki z danego okresu historycznego czy autentycznego języka danego regionu. Tytuł dostępny jest w formie gry na konsole lub na tradycyjne PC-y.

Farming Simulator 22

Jeśli naszym marzeniem jest sprawdzić się w roli farmera, jednak nie mamy szans na prowadzenie prawdziwego gospodarstwa, namiastkę wiejskiego życia, a przy okazji dobrą zabawę, zapewni nam symulator farmy. W grze czeka nas uprawa ziemi, hodowla zwierząt i wypełnianie obowiązków związanych z prowadzeniem rodzinnego biznesu. Sprzedaż owocnych plonów rozwinie podstawy ekonomii, a zakup wyposażenia i rozbudowa gospodarstwa pokaże, jak ważna jest umiejętność planowania.

Microsoft Flight Simulator

Kto z nas nie marzył o zostaniu pilotem? Aby jednak spełnić te marzenia, postawić trzeba na naukę wielu umiejętności, w tym na rozszerzanie znajomości języków obcych czy na rozwój koncentracji, tak bardzo niezbędnej przy pilotowaniu. Nie bez znaczenia są zdolności manualne. Ciekawość jak to jest siedzieć za sterem samolotu, zaspokoić możemy dzięki symulatorowi, pozwalającego „pilotować” aż 20 samolotów oraz startować i lądować na 37.000 lotniskach odwzorowanych na podstawie prawdziwych lotnisk na całym świecie. Wersja Microsoft Flight Simulator z 2020 roku została stworzona na podstawie systemu analizującego zdjęcia satelitarne, co zapewnia niezwykle wysoki poziom realizmu.

Podsumowanie

Gry na komputer i konsole dostarczają fascynującej rozrywki i przygody. Jednocześnie mogą pełnić funkcję edukacyjną i samorozwojową na niespotykaną wcześniej skalę. Jeżeli wśród rodziny znajomych mamy sympatyków wirtualnej rozgrywki, dobry tytuł może być wspaniałym prezentem. Łowcy Gier stoją na straży atrakcyjnych ofert i promocji, które sprawiają, że kupno gry będzie przyjaźniejsze dla portfela.

Materiał promocyjny sklepu Łowcy Gier.