WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Gwardia Narodowa USA zamówiła zestawy do symulacji bojowych pojazdów Rosji

Biuro Gwardii Narodowej zleciło hollywoodzkiej firmie Westefx projekt, który ma umożliwić realizowanie treningów żołnierzy z udziałem rosyjskich pojazdów bojowych.

Według Gwardii Narodowej, każdy stworzony przez Westefx zestaw wykorzystuje „nadmuchiwaną, przypominającą płótno ramę”, która pasuje do ciała Humvee. Rama jest następnie pokrywana panelami, które odtwarzają wygląd czołgu T-72, transportera opancerzonego BTR-90 lub pojazdu rozpoznawczego BRDM-2. Zestawy są owocem wieloletniej praktyki armii amerykańskiej polegającej na używaniu zmodyfikowanych wizualnie przyjaznych pojazdów lub VISMOD do symulacji pojazdów przeciwnika.

Zestawy Westefx dodają dodatkową wagę do Humvee oraz charakterystyczne dla rosyjskich pojazdów bojowych elementy pokroju fałszywych dział, czy karabinów maszynowych. Ważne jest to, że wszystkie te nowe elementy współpracują z laserowym systemem treningowym armii. T-72 VISMOD będzie mógł „strzelać” laserami w przyjazne czołgi i piechotę, eliminując ich z danego ćwiczenia. Nie zabrakło też możliwości T-72 do generowania zasłon dymnych za sprawą dodatku pokładowego generatora.

Westefx dostarczył dwanaście zestawów VISMOD dla Centrum Szkolenia Walki Gwardii Narodowej w Idaho i w przyszłości dostarczy kolejne 48. Sześćdziesiąt zestawów symulujących T-72, BTR-90 i BRDM ma wystarczyć do nauki walki z Grupą Taktyczną Rosyjskiego Batalionu (BTG), czyli organizacji działającej w oparciu o wszystkie sprzęty, której celem jest włączenie czołgów, piechoty, rozpoznania i artylerii do samowystarczalnej jednostki bojowej. BTG działały m.in. przeciwko siłom ukraińskim na Krymie.

ŹRÓDŁO: Popular Mechanics