Reklama
aplikuj.pl

Ta gwiazda w każdej chwili może eksplodować. NASA udostępniła jej nowe zdjęcie

Europejska Agencja Kosmiczna i NASA, korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, prowadzą obserwacje różnego rodzaju gwiazd. Na stronie NASA ukazał się niedawno post związany z trwającymi ponad 30 lat obserwacjami prowadzonymi przez instrument.

Głównym bohaterem posta jest AG Carinae, która niekoniecznie przypomina Słońce, ponieważ oba obiekty są odległymi kuzynami. AG Carinae jest jedną z gwiazd zmiennych typu S Doradus. Są one niezwykle rzadko spotykane i przy tym bardzo masywne. Widoczne poniżej zdjęcie ukazuje tę gwiazdę, która ma masę nawet 70-krotnie większą od masy centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Czytaj też: Najbliższa Ziemi gwiazda inna niż Słońce wygenerowała potężny rozbłysk. Okazał się rekordowo silny

Gwiazdy zmienne typu S Doradus przez wiele lat mają bardzo spokojną naturę, by później doświadczyć serii gwałtownych eksplozji. Halo znajdujące się wokół AG Carinae jest naprawdę ogromne i ma około trzech lat świetlnych średnicy. To niemal taki sam dystans jak ten dzielący Słońce i najbliższą gwiazdę, czyli Proxima Centauri. Ze względu na imponujące parametry, obiekt oddalony o niemal 20 tysięcy lat świetlnych od Ziemi jest określany mianem celebryty wśród gwiazd.

AG Carinae znajduje się niemal 20 tysięcy lat świetlnych stąd i ma masę 70-krotnie większą od Słońca

Halo otaczające AG Carinae powstało podczas jednego lub kilku wybuchów, do których doszło w obrębie tej gwiazdy. Co ciekawe, nadal emituje ona w przestrzeń spore ilości energii. Astronomowie przypuszczają, że gwiazdy takie jak AG Carinae utrzymują się w całości głównie dzięki przyciąganiu grawitacyjnemu, choć i tak sprawiają wrażenie, jakby w każdym momencie znajdowały się na krawędzi autodestrukcji. Jak do tej pory w całym wszechświecie zaobserwowano mniej niż 50 gwiazd zmiennych typu S Doradus.