Reklama
aplikuj.pl

Samsung produkuje pamięć HBM2 drugiej generacji

HBM2 drugiej generacji

W fabrykach samsunga praca nad 8-gigabajtowymi układami pamięci HBM2 drugiej generacji została oficjalnie rozpoczęta. Jakie korzyści przyniesie ze sobą nowe rozwiązanie?

Aquabolt, bo tak właśnie nazwano wydajniejszą wersję High-Bandwitch Memory-2 będzie obecnie najszybszą pamięcią na rynku. Każde jej połączenie (czyli pin) pracujący z napięciem 1,2 V zaoferuje przepustowość na poziomie 2,4 Gb/s, co oznacza, że jej użyteczność w wymagających obliczeniach i maszynowym uczeniu okaże się nieoceniona. W porównaniu do poprzedniej generacji wzrost wydajności sięga prawie 50% – w jego przypadku jeden pin przy identycznym napięciu (1,2 V) oferował 1,6 Gb/s.

Wraz z produkcją HBM2 o pojemności 8 Gb i przepustowości 307 GB/s, umacniliśmy naszą pozycję lidera w zakresie technologii rynku. Nadal będziemy ją wzmacniać i zapewniamy, że utrzymamy stabilne dostawy pamięci DRAM na całym świecie. – powiedział Jaesoo Han, wiceprezes ds. Sprzedaży pamięci i marketingu w Samsung Electronics.

Nowe rozwiązanie posiada sporo nowych technologii. Teraz pojedynczy pakiet HBM2 drugiej generacji opiera się na ośmiu rdzeniach z 5000 połączeń TSV o znikomym poziomie skrzywienia, które przeciwdziała wszelkim zakłóceniom. Dodatkowo kontrola termiczna i fizyczna struktura uległa ulepszeniu, co oznacza, że praktycznie każdy element poprzedniej generacji został usprawniony.

Rzuciło to cień na ogólną wydajność 8-gigabajtowego pakietu HBM2 drugiej generacji. Ta będzie oferować prawie dziesięciokrotną przepustowość niż układ GDDR5 o identycznym rozmiarze. Sprawa ma się równie dobrze w porównaniu do 16 GB pamięci GDDR6 – Aquabolt swoją prędkością transmisji danych przewyższa go pięciokrotnie.

W znanych nam zapowiedziach kart graficznych nie było o niej mowy, dlatego na pierwsze zastosowania nowości od Samsunga będziemy musieli jeszcze poczekać.

Źródło: videocardz.com