Testerzy z Computerbase zdecydowali się przeprowadzić test na 12 grach, który polegał na sprawdzeniu wydajności z wyłączonych i aktywnym trybem HDR. Wyniki potrafią zaskoczyć.

I nie chodzi tutaj o fakt, że modele kart graficznych AMD poradziły sobie lepiej. Mam na myśli fakt, że w przeszłości Nvidia twierdziła, że HDR nie wpływa na wydajność, a z niezależnych testów wyszło coś innego. Pod lupę wzięto jedynie dwie karty – GeForce GTX 1080 oraz Radeona RX Vega 64 i przetestowano je w 12 grach. Ich ustawienia wyciskały z GPU ostatnie poty, bo działały na rozdziałce 4K, czyli 3840×2160. Oczywiście z aktywnym trybem HDR, będącym głównym bohaterem tego wpisu.

Okazało się, że takie połączenie pływa na płynność gry i widać to zwłaszcza po stronie propozycji Nvidii. Średnio wydajność GeForce 1080 spadała o 10%, podczas gdy RX Vega – jedynie o 2%. O ile w tym drugim wypadku nie jest to specjalnie zauważalne, to w przypadku „zielonych” już tak. Na szczęście obniżenie rozdzielczości do 2560×1440 uwalniało oba modele od spadku. Wygląda więc na to, że powód takich spadków jest powiązany z pamięcią VRAM, ale nie wiadomo, czy problemu nie załata np. nowa aktualizacja sterowników.

Źródło: Computerbase via Guru3d

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!