Reklama

Helikopter Ingenuity wykonał pierwszy lot na Marsie. To historyczna chwila

perseverance

Helikopter Ingenuity wykonał swój historyczny lot, do którego doszło na Marsie. Pojazd najpierw wzniósł się, by potem bezpiecznie wylądować na powierzchni Czerwonej Planety.

Lot był pierwotnie zaplanowany na 11 kwietnia, ale plany uległy zmianie po wykryciu błędów związanych z oprogramowaniem, kiedy Ingenuity testował system kontroli. Z kolei 16 kwietnia te same testy zakończyły się sukcesem, po tym, jak naukowcy z NASA przesłali poprawną sekwencję poleceń.

Czytaj też: Lot Ingenuity opóźniony. Pojawiła się nowa data startu marsjańskiego helikoptera

Dzisiaj natomiast helikopter samodzielnie wzniósł się na wysokość kilku metrów, nie korzystając z żadnej formy wsparcia ze strony osób przebywających na Ziemi. Potwierdzeniem tej historycznej chwili są nie tylko zebrane dane, lecz również uwiecznione na Marsie nagrania. Jedno z nich możecie zobaczyć powyżej.

Helikopter Ingenuity wzniósł się na wysokość 3 metrów i utrzymał się tam przez ok. 40 sekund

Ingenuity unosił się na wysokości ok. 3 metrów przez mniej więcej 40 sekund. Ważący mniej niż dwa kilogramy helikopter może wykonać w najbliższych tygodniach nawet cztery kolejne loty. Wbrew pozorom, lot na planecie innej niż Ziemia jest ogromnym osiągnięciem. Grawitacja Czerwonej Planety jest bowiem słabsza niż u nas, podczas gdy ciśnienie stanowi zaledwie 1% ziemskiego.

Czytaj też: Niesamowite wydmy na Marsie. Rzućcie okiem na nowe zdjęcie Czerwonej Planety

Po raz kolejny Ingenuity powinien wznieść się w powietrzu za cztery dni. Odstępy między kolejnymi lotami będą się jednak skracać. Podczas ostatnich prób helikopter powinien osiągnąć pułap nawet 5 metrów i wykonać manewry w różnych kierunkach. Cały projekt stanowi zaledwie przedsmak i wstęp do używania większych latających pojazdów, które w przyszłości mogłyby eksplorować powierzchnię Marsa.