WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Hipersoniczny odrzutowiec w planach startupu Hermeus

Niedawno firma specjalizująca się w inwestycjach typu venture-capital postanowiła wspomóc finansowo nowy startup z USA, Hermeus Corp., który planuje skonstruować hipersoniczny odrzutowiec. Oprócz tego statup ujawnił też swój zarząd, w którego skład wszedł m.in. były prezes Blue Origin i zastępca administratora z Federal Aviation Administration.

Czytaj też: Lądownik Blue Moon od najbogatszego człowieka na świecie ma pomóc w podbijaniu księżyca

Główna misja startupu jest dosyć prosta, bo sprowadza się do „zwiększenia prędkości transportu powietrznego”. Wielkie plany są jednak obarczone wielkim poświęceniem i nakładem pracy, bo tak naprawdę opracowanie odrzutowców zdolnych do latania w prędkości hipersonicznej, czyli pięciokrotnie większej od prędkości ponaddźwiękowej. Mowa więc o 5 Machach, czyli ponad 4800 km/h. Z użyciem takiego dzieła lot z Nowego Jorku do Londynu zostałby skrócony z siedmiu godzin do zaledwie 90 minut.

Chodzi o to, by połączyć miasta świata „znacznie szybciej” niż kiedykolwiek wcześniej – skwitowała plany firmy Hermeus CEO A.J. Piplica.

Możemy tylko sobie wyobrazić potrzebny nakład pieniężny, ale o tego dba teraz Khosla Ventures z kilkoma prywatnymi inwestorami. Jeśli plan się powiedzie, to Hermeus ma podobno nie tylko rozwinąć transport, ale też „wywrzeć duży wpływ społeczny i ekonomiczny”. Trzeba przyznać, że to dosyć duże obietnice.

Czytaj też: Odrzutowiec G650ER od Gulfstream pobił dwa rekordy w klasie biznesowej

Źródło: Livescience, Hermeus