Reklama
aplikuj.pl

Historia sieci Wi-Fi i ciekawostki

historia sieci wifi

Wi-Fi to sieć bezprzewodowa, która została opracowana w 1999 roku przez kilka firm technologicznych. Obecnie Wi-Fi stanowi standard w domach, miejscach publicznych, a także firmach. Sieć ta jest szybka i w większości przypadków bezproblemowa, ponieważ działa na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Historia Wi-Fi

Internet jako sieć powstał już w 1958 roku, jednak początkowo korzystało z niego wojsko, a także placówki akademickie. Dopiero od 1991 roku sieć ta jest rozwijana z uwzględnieniem wszystkich obywateli. Dokładnie w 1999 roku opracowany został standard 802.11b, nazywany pierwszym standardem Wi-Fi. Internet bezprzewodowy szybko stał się niezwykle popularny i obecnie trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Już po kilku latach coraz więcej osób zaczęło używać Wi-Fi, początkowo na komputerach i laptopach, a później również na telefonach. W 2004 roku odbył się pierwszy lot samolotem, podczas którego pasażerowie mogli korzystać z sieci Wi-Fi. Warto zaznaczyć, że obecnie w zdecydowanej większości linii pasażerskich korzystanie z Internetu jest niemożliwe. W 2005 roku hasło „Wi-Fi” zaczęło pojawiać się w słownikach, a tym samym weszło na stałe do języka potocznego.

Hot spoty kiedyś i teraz

Od 2011 roku na świecie coraz więcej firm i miast zaczęło udostępniać hot spoty, czyli miejsca, w których każdy może skorzystać z bezpłatnego internetu bezprzewodowego na swoim telefonie lub laptopie. Początkowo hot spoty były uznawane za niebezpieczne ze względu na ryzyko przenoszenia wirusów, jednak obecnie korzysta z nich wiele osób i zwykle nie występują żadne trudności. Warto zaznaczyć, że współcześnie hot spotem nazywa się także udostępnianie sieci z własnego telefonu innym użytkownikom lub samemu sobie (na przykład z telefonu na laptop), co jest ogromnym ułatwieniem w wielu sytuacjach. Z tradycyjnych hot spotów z Wi-Fi wiele osób korzysta w trakcie pobytu za granicą, zwłaszcza poza krajami Unii Europejskiej, ponieważ w takich przypadkach internet jest drogi.

Rozwój Wi-Fi był bardzo szybki

W 2012 roku do Wi-Fi była podłączona ¼ gospodarstw domowych na świecie. W kolejnych latach firmy technologiczne zaczęły wprowadzać nowe standardy przesyłu danych, a sieć zaczęła stawać się szybsza, bezpieczniejsza i niezawodna. Już w 2015 roku okazało się, że Wi-Fi jest drugą po jedzeniu pod względem ważności rzeczą, bez której ludzie nie potrafią żyć (badanie IDC). W 2018 roku z kolei na jedną osobę na świecie przypadały po dwa urządzenia z Wi-Fi. Dwa lata później globalna liczba hot spotów osiągnęła 500 milionów, czyli 10 razy więcej niż dekadę wcześniej. Zdaniem większości ekspertów siła Wi-Fi będzie tylko rosła i w efekcie stanie się dominującym źródłem dostępu do internetu. Już teraz około 59% ruchu w sieci płynie właśnie z tego typu sieci.

Artykuł zewnętrzny.