Reklama
aplikuj.pl

Historyczna misja na Marsa startuje już dziś. Oto co powinniśmy o niej wiedzieć

Sonda Hope, zwana również Al Amal, miała pierwotnie wystartować 14 lipca, lecz problemy pogodowe spowodowały, że przedsięwzięcie musiało zostać przeniesione na dziś.

Statek o masie ok. 1350 kilogramów zostanie dostarczony w kosmos i wystrzelony na Marsa dzięki napędowi rakiety Mitsubishi Heavy Industries H-2A. Sonda ma dotrzeć na marsjańską orbitę w lutym 2021 rok i zostanie wykorzystana do badania atmosfery oraz warunków pogodowych. Zakładając, że wszystko pójdzie dobrze, będzie to pierwsza arabska misja skierowana na planetę inną niż Ziemia. Transmisję ze startu, który powinien rozpocząć się ok. 23:30, znajdziecie poniżej.

Emirates Mars Mission jest jedną z trzech zaplanowanych misji w kierunku Marsa. Dwie pozostałe dotyczą amerykańskiego łazika Perseverance, który zostanie wystrzelony za dwa tygodnie oraz chińskiego lądownika Tianwen-1. Co ciekawe, realizacja programu kosztowała ZEA około 200 milionów dolarów. Z kolei okres realizacji misji zbiega się z 50. rocznicą uzyskania niepodległości przez ten kraj.

Czytaj też: NASA chce chronić Księżyc i Marsa przed ludźmi

Kiedy już Hope wejdzie na orbitę Czerwonej Planety, będzie ją pokonywała w około 55 godzin. Dzięki temu instrumenty sondy będą mogły przez dłuższy czas obserwować wybrany cel. Zebrane dane posłużą do śledzenia zmian związanych z cyklem dnia i nocy oraz zmieniających się pór roku. Sonda będzie również wykorzystywana do badania wodoru i tlenu oraz wzorców pogodowych w dolnej i środkowej warstwie atmosfery. Hope posiada kamerę, spektrometr w podczerwieni oraz ultrafioletowy, które mają pomóc w zbieraniu danych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News