Reklama
aplikuj.pl

Historyczne muzeum komputerów Club 8-bit padło ofiarą inwazji Rosji na Ukrainę

Historyczne muzeum komputerów Club 8-bit, Club 8-bit,Historyczne muzeum komputerów

Podczas oblężenia Mariupola znajdującego się w Ukrainie zniszczeniu uległo tak zwane Club 8-bit, czyli historyczne muzeum komputerów. 21 marca poinformował o tym jego właściciel, Dmitry Cherepanov, ale dopiero teraz wiadomość została podchwycona przez media.

Club 8-bit zniszczone. Było jednym z największych prywatnych muzeów historii komputerów w Ukrainie

W trwającej ciągle inwazji Rosji na Ukrainę ucierpiały miliony, a straty wszelakiej maści będą systematycznie wychodzić na światło dzienne. Częścią z tych strat z pewnością będą zarówno dzieła sztuki, jak i muzea, czego przykładem jest właśnie Club 8-bit, będące jednym z największym prywatnych muzeów komputerowych w kraju.

Wszystko, co pozostało z kolekcji, którą zbierałem przez 15 lat, to [już] tylko fragmenty wspomnień na stronie FB, stronie internetowej i stacji radiowej muzeum

– napisał właściciel.

Czytaj też: Europejska Agencja Kosmiczna wybrała pamięci firmy SYDERAL z Gdańska

Club 8-bit obejmowało ponad 500 elementów historii komputerów, a część z nich była datowana na lata 50. ubiegłego wieku. Skupiała się przede wszystkim na kolekcji komputerów z czasów sowieckich, które zgromadził i odrestaurował sam właściciel, co zajęło mu ponad dekadę. Sam właściciel żyje, ale jako że znajduje się w Mariupolu, jak setki tysięcy innych Ukraińców, stracił poniekąd… wszystko.