29 marca miał być specjalnym dniem jeśli chodzi o NASA, a szczególnie dla astronautek przebywających na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Anne McClain i Christina Koch miały wykonać szereg zadań na zewnątrz stacji kosmicznej i byłby to pierwszy raz w historii, kiedy dwie kobiety w samotności odbyłyby spacer kosmiczny. Tak się jednak nie stanie, przynajmniej nie teraz. Wszystko przez nieodpowiednie dopasowanie skafandrów. 

Obawy dotyczące dopasowania skafandrów kosmicznych – a dokładniej fakt, że tylko jeden średniej wielkości element tułowia będzie dostępny na spacer kosmiczny – doprowadziły do ​​odsunięcia McClain od misji. Wygląda więc na to, że do akcji ruszy samotnie Christina Koch. Taki rozwój może być oczywiście dość rozczarowujący dla osób, które uważały opisywane wydarzenie za coś niebywałego. Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż NASA nie może ryzykować życiem i zdrowiem swoich ludzi tylko po to, aby ustanowili swego rodzaju rekord.

Czytaj też: Bakterie na ISS nie zmieniają się w superbakterie

Kiedy po raz pierwszy ogłoszono harmonogram tych spacerów kosmicznych i wyglądało na to, że będzie to pierwszy kobiecy spacer kosmiczny, NASA szybko zwróciła uwagę na fakt, że ​​choć byłby to świetny dzień dla agencji kosmicznej, parowanie astronautów nie opiera się na ich płci. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż NASA wysyła obecnie w kosmos więcej kobiet niż kiedykolwiek wcześniej, kolejna tego typu okazja powinna się nadarzyć wkrótce.

[Źródło: bgr.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Nowa powłoka antybakteryjna działa na ISS

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!