Reklama
aplikuj.pl

Home office – 3 porady, jak poprawić efektywność pracy z domu

Male programmer working in home office

Praca w domu jest mile widzianą zmianą w stosunku do codziennych dojazdów do biura. Jednak może pojawić się wiele problemów, które mogą nas napotkać nawet w zaciszu własnego domu. Ustalając pewne podstawowe zasady i usprawniając swoją rutynę, możesz stworzyć produktywne środowisko pracy. Oto 3 wskazówki, które pomogą Ci zwiększyć produktywność w domu.

Wybierz idealne miejsce do pracy

Teraz gdy pracujesz w domu, dedykowane miejsce pracy jest luksusem samym w sobie. Niektórzy mogą mieć osobne biuro we własnym mieszkaniu, ale wielu musi radzić sobie z tym, co mają — blatem kuchennym lub jakąkolwiek płaską powierzchnią jako prowizorycznym biurkiem. Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, spróbuj znaleźć jakiś kąt w swoim domu i zamienić go w osobną przestrzeń do pracy. Może to być twój pokój, kuchnia lub nawet salon. Wszystko, co uchroni cię przed rozproszeniem uwagi i pozwoli skupić się na pracy. Celem jest oddzielenie pracy od życia domowego, nawet jeśli pracujesz w domu. Wyznaczenie granicy między pracą a wypoczynkiem poprzez stworzenie miejsca na pracę, pomoże ci pracować produktywnie i bez rozpraszania uwagi.

Ustrukturyzuj swój dzień pracy i ustal priorytety

Po przybyciu do biura twój dzień podąża za naturalnym rytmem, który pomaga ci stworzyć normalną rutynę. Wszystkie małe przygotowania przed rozpoczęciem dnia pomagają w opracowaniu osobistego harmonogramu. Przygotowanie się rano przed wyjściem do biura pozwala na mentalne zorganizowanie się do dnia pracy. Ta rutyna zmieniła się od czasu przejścia na pracę w domu. Nie masz już struktury, która wymaga robienia pewnych rzeczy do określonego czasu. Tworzenie tych granic jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego, zanim się wypalisz lub przepracujesz.

Attractive man sitting at home office and using smart phone

Postaraj się stworzyć grafik pracy, który wyraźnie oddziela twój czas pracy od życia osobistego. Jeśli lepiej pracuje ci się rano, postaraj się tak zoptymalizować swój harmonogram, aby twoje godziny pracy przypadały głównie na godziny poranne. Jeśli lepiej pracuje ci się popołudniami, skup swój plan pracy na tym okresie, abyś każdego dnia pracować na miarę swoich możliwości. Nie zapominaj również o przerwach w pracy. Maksymalna wydajność w godzinach pracy jest ważna, ale równie ważne jest robienie przerw, aby dać odpocząć swojemu ciału i umysłowi. Chociaż praca w domu może sprawiać wrażenie obniżenia poziomu stresu, łatwo można się przepracować, więc pełne przerwy są ważne dla zdrowego i produktywnego harmonogramu pracy. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest wpisanie się na listę obecności swojej firmy. Przykładowy wzór takiej listy można sprawdzić na stronie: https://inewi.pl/Lista-Obecnosci-Darmowe-Wzory.

Używaj właściwych narzędzi

Komunikacja i współpraca są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ każdy pracuje indywidualnie z domu. Wielu z nas korzysta z połączeń wideo i audio, aby pozostać w kontakcie ze współpracownikami, a także do prowadzenia spotkań. Ważne narzędzia, takie jak odpowiednia klawiatura i mysz, adaptery USB, monitory, mikrofon i słuchawki, mogą przejść długą drogę, pomagając ci pozostać wydajnym i produktywnym, nie martwiąc się o drobiazgi. Przykładowo, mając drugi monitor, możesz otwierać różne aplikacje w tym samym czasie.

Korzystanie z pełnowymiarowej klawiatury i myszy sprawia, że dłuższa praca na komputerze jest bardziej komfortowa. Może się to wydawać mało istotne, ale używanie ich zamiast klawiatury laptopa i touchpada może zwiększyć produktywność poprzez przyspieszenie i zwiększenie komfortu pracy. Używanie zestawu słuchawkowego do rozmów wideo i audio również może sprawić dużą różnicę. Istnieją bezprzewodowe zestawy słuchawkowe z łącznością Bluetooth, więc nie musisz się martwić o dodatkowe kable i przewody. Nie będziesz też potrzebować osobnego mikrofonu, gdyż większość zestawów słuchawkowych go posiada.

Artykuł gościnny przygotowany przez firmę inEwi.