Horizon: Zero Dawn – test wydajności kart graficznych

Horizon Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn to kolejna gra z PS4, która trafia na PC. Jak wypadną w niej redakcyjne karty graficzne?

Wymagania Horizon: Zero Dawn

Zacznijmy od minimalnych wymagań:

  • CPU:  Intel Core [email protected],3 GHz / AMD FX [email protected],5 GHz
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 780 (3 GB) / AMD Radeon R9 290 (4GB)
  • RAM: 8 GB
  • Dysk: 100 GB
  • System: Windows 10 64-bit

Bardziej interesują mnie jednak rekomendowane wymagania:

  • CPU:  Intel Core [email protected],5 GHz / Ryzen 5 [email protected],5 GHz
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) / AMD Radeon RX 580 (8GB)
  • RAM: 16 GB
  • Dysk: 100 GB
  • System: Windows 10 64-bit

Rekomendowane wymagania są całkiem spore. W szczególności musicie mieć kartę graficzną ze średniej półki, aby móc cieszyć się Horizon: Zero Dawn w wyższych detalach.

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wbudowanego benchmarka. Na wykresach znajdziecie tylko średnie klatki na sekundę – te minimalne w pewnym momencie spadały do podobnych wyników niezależnie od wykorzystanej karty graficznej. Gra działa pod kontrolą API DirectX 12. Wykorzystane ustawienia graficzne to Najwyższa jakość.

Jak zawsze wspomnę o sprawie z kartami AMD. W komentarzach pod tego typu artykułami często narzekacie na brak większej ilości kart AMD. To nie jest moja zła wola ani chęć promowania Nvidii. Nie mamy współpracy z AMD, ponieważ nie byli w stanie dostarczyć nam swoich produktów jak grafiki na testy, a producenci mają ich po prostu za mało, by móc zostawić na stałe w redakcji. Jeśli wejdziecie w dział testy to zobaczycie, że nie ma tam praktycznie kart czerwonych. Skoro nawet do recenzji nie mam jak otrzymać karty, to tym bardziej nie mogę do tego typu artykułu. Osoba pracująca w AMD też zwróciła nam na to uwagę i poinformowała, że omówi tę kwestię z osobą decyzyjną. Najwyraźniej góra nie była zainteresowana. Nie mam pojęcia skąd wynika taka postawa firmy – zrobiłem, co mogłem i niestety nie zmuszę AMD do współpracy. Jedynie Wy możecie nakłonić do tego firmę :)

Wykorzystane w testach sterowniki to Nvidia Game Ready 451.67 i AMD Adrenalin 20.7.2.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-8700K @ 4,9 GHz
Chłodzenie
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-E Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
Dysk
AORUS NVMe Gen4 SSD 1 TB
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
FSP Aurum PT 1000W
Obudowa
SilentiumPC Signum SG7V TG
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

Testy

Gra w wersji na PC jest rzeczywiście mocno wymagających tytułem – przynajmniej na najwyższych detalach. Do uzyskania średnio 60 fps w rozdzielczości 1920 x 1080 px potrzebujecie przynajmniej GTX 1660 SUPER. Najmocniejsza karta w zestawieniu uzyskuje ledwo ponad 100 fps, co pokazuje wymagania gry.

Do płynnej rozgrywki w rozdzielczości 2560 x 1440 px potrzebujecie już RTX 2060 SUPER. RTX 2060, który zazwyczaj wystarcza, w tym wypadku pozwolił na uzyskanie 55 fps. Rozgrywka też będzie płynna, ale nie jest to oczekiwana wartość klatek na sekundę.

W najwyższej testowanej rozdzielczości żadna z redakcyjnych kart nie pozwoliła na uzyskanie średnio 60 fps. RTX 2080 SUPER pozwala na grę w średnio 47 fps, więc znacznie poniżej oczekiwanej idealnej wartości. Tutaj potrzebować będziecie RTX 2080 Ti, aby móc cieszyć się płynną rozgrywką.

Podsumowanie

Horizon: Zero Dawn to zdecydowanie wymagający tytuł dla kart graficznych. Pokazują to uzyskane wyniki, gdzie do 60 fps potrzeba mocniejszych kart przy danych rozdzielczościach niż w konkurencyjnych tytułach. Całość jednak naprawdę pięknie wygląda, wiec to tłumaczy takie wymagania.

Dajcie znać w komentarzach jak w przypadku Waszego sprzętu wyglądają klatki na sekundę. Podzielcie się też informacjami, przy jakich ustawieniach graficznych chcecie cieszyć się rozgrywką.