WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

HP usprawni antybiotyki dzięki technologii druku 3D

Firma HP, we współpracy z Centrami Kontroli i Prewencji Chorób ma zamiar przyspieszyć testowanie nowych antybiotyków. Do produkcji testerów leków zostaną wykorzystane drukarki 3D, co powinno usprawnić walkę z lekoopornymi drobnoustrojami.

CDC wykorzysta biodrukarki zwane HP D300e Digital Dispenser w swoich czterech laboratoriach. Placówki są przeznaczone do badań poświęconych organizmom opornym na działanie antybiotyków. Problem jest spowodowany m.in. przez nadmierne stosowanie tych środków we współczesnej medycynie, co prowadzi do wzrostu wytrzymałości bakterii. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za zjawisko jest również powszechność antybiotyków w spożywanym przez nas jedzeniu. Wiąże się to ze „szprycowaniem” zwierząt hodowlanych różnorakimi środkami.

Dzięki opisywanej technologii laboratoria będą w stanie przeprowadzać szybkie testy dla amerykańskich szpitali oraz departamentów zdrowia. Jean Patel, przedstawiciel Centrum Kontroli i Prewencji Chorób stwierdził, iż bakterie nieustannie opracowują nowe sposoby przeciwdziałania antybiotykom. Są one na tyle szybkie, że zdarzają się przypadki, w których bakterie uodporniają się na jakiś środek, zanim Agencja Żywności i Leków zdąży go zatwierdzić.

Drukarka zaprojektowana przez HP znacząco przyspieszy proces badania leków, dzięki tworzeniu tzw. płytek testowych. Analitycy, korzystając z nich, są w stanie w ciągu kilku minut ocenić skuteczność danego antybiotyku Urządzenie dozuje substancje na poziomie pikolitrów oraz mikrolitrów ułatwiając ewaluację efektywności wybranych środków.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: Chris Tse]

SI potrafi tworzyć nowe leki