Reklama
aplikuj.pl

Huawei WiFi Mesh – zasięg Wi-Fi w każdym pomieszczeniu

Akcja partnerska

Wybór odpowiedniego routera jest nie mniej ważny od wyboru dostawcy i prędkości Internetu. Jeśli potrzebujemy sieci na większej powierzchni, potrzebujemy routera typu Mesh. Takiego jak Huawei WiFi Mesh.

Dobry router podstawą działania Internetu

Huawei WiFi Mesh

Przy podłączaniu Internetu zawsze priorytetowo traktujemy wybór operatora oraz odpowiedniej prędkości. Często zapominamy przy tym o wyborze odpowiedniego routera.

Z jednej strony, musi on być w stanie wykorzystać prędkość oferowaną przez operatora. Często zdarza się tak, że chcąc zaoszczędzić, kupujemy tańszy router. Efektem czego, operator dostarcza nam Internet o prędkości 600 Mb/s, a nasz router obsługuje maksymalnie do 150 Mb/s lub 300 Mb/s.

Często dobrym wyborem jest skorzystanie z dedykowanego routera operatora. O ile taki znajduje się w ofercie. Zazwyczaj jest to sprzęt o dobrych parametrach, ale posiadający swoje ograniczenia. Jak choćby moc i zasięg sieci Wi-Fi. Jeśli mieszkamy w większym mieszkaniu, dużym domu, albo nawet starym budownictwie z bardzo grubymi ścianami, pojedynczy router nie będzie w stanie zapewnić nam równej prędkości Internetu w każdym pomieszczeniu.

Jak działa Wi-Fi i skąd wynikają ograniczenia sieci?

Huawei WiFi Mesh

Wi-Fi to w uproszczeniu – fale radiowe działające na konkretnych częstotliwościach. Obecnie są to 2,4 GHz oraz 5 GHz. Fale radiowe podlegają prawom fizyki, których nawet pomimo szczerych chęci, producenci routerów nie są w stanie oszukać.

Ta sama fizyka mówi nam, że im niższa jest częstotliwość, tym fala może być dłuższa. Przekłada się to na większy zasięg. Dlatego też Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz zapewnia większy zasięg, ale maksymalna prędkość, jaką można na nim uzyskać to ok 500 Mb/s. Dodatkowo Wi-Fi na 2,4 GHz jest podatne na zakłócenia. Na tej samej częstotliwości pracują np. urządzenia Bluetooth.

Huawei WiFi Mesh

Z drugiej strony mam częstotliwość 5 GHz. Tutaj już nie mamy zakłóceń, prędkość może przekraczać 1 300 Mb/s, ale fala na wyższej częstotliwości jest krótsza. Co przekłada się na mniejszy zasięg.

Jak to wygląda w praktyce? Już nawet w mieszkaniu o powierzchni 60 metrów możemy zauważyć, jak spada zasięg sieci Wi-Fi. Zobaczmy to na przykładzie mojego mieszkania. Powierzchnia ok 57 metrów, Internet o prędkości 600 Mb/s (60 Mb/s dla wysyłania danych) i tak wygląda prędkość na fabrycznym routerze UPC:

Test Huawei Wi-Fi Mesh
Router znajduje się w miejscu czerwonego kwadratu
PomieszczeniePobieranieWysyłanie
134841
224638
323737
429448
513345
620644

Wpływ na prędkość ma fakt, że z Wi-Fi korzysta wiele urządzeń, ale łatwo można zauważyć, że wraz z rosnącą odległością od routera, prędkość Internetu spada. Gdybyśmy podobny test przeprowadzili w mieszkaniu o powierzchni 80-90 metrów, wyniki byłyby jeszcze gorze. Nie wspominając już o domu o powierzchni 120, 150, czy 200 metrów. Czy można jakoś temu zaradzić?

Wi-Fi na dużej powierzchni tylko w systemie Mesh

Huawei WiFi Mesh

Zdecydowanie najlepszym sposobem na poprawę zasięgu sieci Wi-Fi jest system routerów Mesh. W zależności od powierzchni, składa się on z dwóch, trzech, a czasami nawet więcej urządzeń. Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie niż wykorzystanie kilku różnych routerów?

Oczywiście istnieje możliwość wykorzystania dowolnych routerów i rozstawienie ich w całym domu, czy mieszkaniu. Problemem jest wtedy brak jednej sieci. Każdy router stworzy wówczas własną sieć, z własnym hasłem i parametrami. Więc przechodząc z pokoju do pokoju, nasz smartfon czy laptop nie będzie się przełączać pomiędzy nimi. Musielibyśmy się przełączać ręcznie i rozłączać połączenie. Przerywając w ten sposób oglądanie filmu, czy rozgrywkę w ulubionej grze.

System Mesh rozwiązuje ten problem. Siatka routerów tworzy jedną, tę samą sieć. Przechodząc pomiędzy pomieszczeniami przełączamy się pomiędzy routerami, ale nadal znajdujemy się w tej samej sieci. Dzięki czemu Internet niezmiennie działa przez cały czas. Dużą zaletą systemu Mesh jest możliwość jego dowolnej, dalszej rozbudowy. Lepsze Wi-Fi w ogródku? Garażu? Dobudowaliśmy piętro w domu lub otwieramy większą powierzchnię biurową? Dokupujemy kolejne routery do zestawu i poszerzamy już istniejącą sieć. Czy to skomplikowane? W przypadku Huawei WiFi Mesh może to zrobić praktycznie każdy.

Huawei WiFi Mesh – lepszy zasięg Wi-Fi i banalnie prosta konfiguracja

Huawei WiFi Mesh

Huawei WiFi Mesh to najnowsza propozycja w ofercie firmy. Do wyboru mamy zestaw dwóch lub trzech routerów, tworzących jedną, wspólną sieć.

Konfiguracja routerów jest banalna. Po podłączeniu ich do zasilania oraz źródła Internetu, czekamy chwilę na zmianę koloru diody sygnalizującej stan pracy. Kiedy to się stanie, przykładamy smartfon z NFC do górnej części routera i wykonujemy polecenia widoczne na ekranie. Trzy kroki, kilka dotknięć ekranu i Internet działa. Jeśli nie mamy smartfonu z NFC lub nie chcemy go używać, możemy też połączyć się z siecią Wi-Fi z dowolnego urządzenia i w takich samych prostych krokach przejść konfigurację.

Huawei WiFi Mesh

A co jeśli będziemy chcieli podłączyć kolejny router i poszerzyć zasięg naszej sieci? Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy podłączyć router do prądu i… poczekać. Zostanie on automatycznie dodany do już istniejącej sieci.

Więcej dodatkowych opcji znajdziemy w aplikacji mobilnej AI Life. Pozwala ona m.in. na stworzenie specjalnej sieci Wi-Fi dla gości, czy założenie blokady rodzicielskiej.

Huawei WiFi Mesh

Dużą zaletą routerów Huawei WiFi Mesh jest liczba dostępnych portów. Każdy z nich oferuje port WAN oraz trzy port LAN. Dzięki czemu każdy router może pełnić rolę głównego, który podłączamy do źródła Internetu. A przy tym do każdego z nich możemy kablem podłączyć trzy dodatkowe urządzenia. Takie jak choćby mostki Wi-Fi obsługujące inteligentne oświetlenie.

Huawei WiFi Mesh ratunkiem dla słabego zasięgu Wi-Fi

Huawei WiFi Mesh

Pomówmy trochę o kwestiach technicznych. Routery Huawei WiFi Mesh oferują maksymalną prędkość pobierania do 2 134 Mb/s. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu trzech niezależnych pasm – dwóch na częstotliwości 5 GHz (do 867 Mb/s w każdym) oraz jednym 2,4 GHz (do 400 Mb/s). To pozwala na podłączenie większej liczby urządzeń i każde z nich może korzystać z szybkiego połączenia. Pasma są wykorzystywane automatycznie. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której zasięg pasma 5 GHz jest niewystarczający, router zacznie wykorzystywać pasmo 2,4 GHz. Nad odpowiednią pracą urządzeń czuwa 4-rdzeniowy procesor wspierany przez 256 MB pamięci RAM.

Odpowiedzmy teraz na najważniejsze pytanie – czy Huawei WiFi Mesh faktycznie poprawia zasięg sieci Wi-Fi? W tym celu wróćmy do zamieszczonej wyżej tabeli oraz prostego planu mojego mieszkania. Tak zmieniła się prędkość Internetu przy wykorzystaniu dwóch routerów Huawei WiFi Mesh:

PomieszczeniePobieranieWysyłanie
159760
252454
356156
459861
559359
656658

A tak przy wykorzystaniu trzech routerów:

PomieszczeniePobieranieWysyłanie
159960
258859
359459
459660
559561
657159

Różnice są niewielkie, co jest w tym momencie zaletą. Do mniejszych powierzchni, takich jak mieszkanie czy parterowy dom, w zupełności wystarczą nam dwa routery Huawei WiFi Mesh. Ich maksymalny zasięg to 400 metrów kwadratowych, a trzeci router poszerza go do 600 metrów.

Czytaj też: Test Huawei Wi-Fi Mesh. Poprawiliśmy zasięg Internetu?

Dlaczego warto postawić na Huawei WiFi Mesh?

Wiemy już, dlaczego routery w systemie Mesh są dobrym rozwiązaniem. A dlaczego warto wybrać Huawei WiFi Mesh? Sprzęt oferuje znaczącą poprawę zasięgu oraz prędkości sieci Wi-Fi w porównaniu ze standardowymi routerami. Jest banalnie prosty w konfiguracji i pozwala w prosty sposób rozszerzyć sieć o kolejne urządzenia. Dużą zaletą jest możliwość kupienia zestawu dwóch lub trzech routerów. Dzięki temu osoby potrzebujące zasięgu WiFi na nieco mniejszej powierzchni nie muszą decydować się na większy zestaw, którego nie potrzebują. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że routery Huawei WiFi Mesh są zwyczajnie ładne i dobrze wpasują się do praktycznie każdego wnętrza.

Materiał powstał we współpracy z firmą Huawei.