Huawei liderem wniosków o ochronę własności intelektualnej

Chińskie firmy coraz mocniej dbają o własność intelektualną w Unii Europejskiej. Huawei jest zdecydowanym liderem w zgłaszaniu wniosków wśród firm z Państwa Środka.

Chińczycy zaczęli dbać o własność intelektualną

Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), chińskie firmy zaczęły masowo zgłaszać znaki towarowe w Europie. W latach 2010 – 2019 liczba zgłoszeń rośnie średnio o 33,2% rocznie. Doprowadziło to do sytuacji, w której Chińczycy zgłaszają więcej tego typu wniosków niż Amerykanie.

Wśród dziesięciu największych firmy zgłaszających wnioski znajdują się duże przedsiębiorstwa z sektora elektroniki użytkowej, systemów i usług telekomunikacyjnych, projektowania i produkcji samochodów i produktów internetowych.

Warto przy tym zaznaczyć, że owe 10 firm odpowiada tylko za 4% chińskich zgłoszeń. Pozostałe 96% to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Huawei liderem

W latach 2010-2019 Huawei był liderem w składaniu wniosków wśród chińskich firm. Odpowiadał za 50% zgłoszeń firm z Państwa Środka. Co roku, średnia liczba wniosków Huaweia rosła o 62%.

Dało to firmie piąte miejsce pośród wszystkich firm, zgłaszających własność intelektualną w Europie. Za LG, L’Oreal, Novartis oraz Samsungiem.

Huawei stale inwestuje w rozwój. W 2020 roku firma była trzecią pod kątem inwestycji w badania i rozwój według zestawienia The 2020 EU Industrial R&D Investment Scoreboard.