WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Humanoidalny robot samemu kładzie płytę gipsową

Japonia jest chyba najbardziej rozwiniętym krajem pod względem robotów i zastępowania przez nich pracowników. Dzięki najnowszym osiągnięciom będzie możliwe w przyszłości zastąpienie przez roboty pracowników budowlanych.

Naukowcy zbudowali i zaprezentowali właśnie humanoidalnego robota HRP-5P, który może wykonać różne zadania budowlane. Prototyp wykorzystuje do tego czujniki do wykrywania środowiska, rozpoznawania obiektów oraz do planowania ruchu. Dzięki temu może on samemu zainstalować płytę gipsowo-kartonową. Podnosi on elementy oraz przykręca je za pomocą śrubokręta. Brak ludzkiej swobody ruchu robot nadrabia dzięki wielu stawów, które wyginają się pod ogromnymi kątami. Pozwala to na równie efektywne wykonywanie pracy jak ma to miejsce u człowieka.

Taka konstrukcja może przydać się nie tylko w branży budowlanej, ale także podczas montaży samolotów czy statków. Osoby odpowiedzialne za robota dążą do współpracy z firmami i wdrożenia tego przy różnych budowach. Mówią one także nie tyle, co o zastępowaniu człowieka, co o wspieraniu starzejącego się społeczeństwa Japonii. W przyszłości może zabraknąć rąk do wykonywania prostych prac więc takie roboty mogą okazać się niezbędne.

Źródło: https://www.engadget.com/