Reklama
aplikuj.pl

Hybryda szympansa z człowiekiem? Taki był plan radzieckiego naukowca

biologia

Ilja Iwanowicz Iwanow był rosyjskim biologiem urodzonym w 1870 roku, specjalizującym się w… sztucznym zapładnianiu klaczy. Z czasem jednak naukowiec zaczął prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty.

Udało mu się m.in. stworzyć hybrydę zebry z osłem, szczura z myszą, świnki morskiej z myszą i antylopy z krową. W 1910 roku ogłosił swój najbardziej ambitny plan: doprowadzenie do narodzin mieszanki człowieka z małpą.

Szansa Iwanowa nadeszła dopiero w 1924 roku, kiedy pracował w Instytucie Pasteura. Otrzymał wtedy możliwość pracy nad swoim wymarzonym projektem. Działania badacza miały się toczyć na terenie placówki w Gwinei Francuskiej.

Otrzymał nawet grant w wysokości 10 tysięcy dolarów, przekazany mu przez radziecką Komisję Finansową, a następnie uzyskał zgodę na swoje działania od Radzieckiej Akademii Nauk i wysokich rangą polityków. Iwanow twierdził, że jego eksperyment miał przy okazji wykazać, czy Darwin miał rację i jak blisko jesteśmy spokrewnieni z małpami.

Hybryda szympansa z człowiekiem, przynajmniej oficjalnie, nigdy nie powstała

W 1926 roku, wraz z Sergem Voronoffem wszczepił ludzki jajnik szympansowi, a następnie próbował zapłodnić go ludzką spermą. Działania naukowców skończyły się jednak fiaskiem. Iwanow się nie poddał i jeśli myślicie, że to co robił dotychczas było szalone, to jego dalsze plany mogą Was zaskoczyć. Rosjanin uznał bowiem, że należy zapłodnić afrykańskie kobiety z użyciem spermy szympansa. Na całe szczęście nie dostał na to zgody.

Ale to nie był koniec eksperymentu. Iwanow zwerbował na terenie Związku Radzieckiego co najmniej pięć ochotniczek. 20 małp przywiezionych z Gwinei Francuskiej nie dożyło jednak momentu, w którym miałoby zostać od nich pobrane nasienie. A kiedy władze dowiedziały się o coraz bardziej szalonych planach badacza, zdecydowały zakończyć jego projekt. Niedługo później, w 1932 roku, Iwanow zmarł.