Działająca od 1893 roku norweska firma Hurtigruten zdecydowanie ma nadzieję na bardziej ekologiczną przyszłość swojej floty statków wycieczkowych. Wystarczy tylko spojrzeć na to, że coraz częściej decyduje się na te o napędzie hybrydowym, którymi ostatnio osiągnął kolejny kamień milowy. Wypuścił swojego MS Roald Amundsen w rejs, podczas którego energia z akumulatora wystarczyła na powrót do portu.
Czytaj też: Nawet hala produkcyjna myśliwca F-35 jest kawałem technologii
Tradycyjne statki wycieczkowe stwarzają wszelkiego rodzaju problemy z jakością powietrza w miastach, które często odwiedzają, szczególnie w miejscach pokroju Barcelony, czy Wenecji, gdzie miejscowi regularnie protestują przez złą jakość powietrza. Hurtigruten ma na to rozwiązanie – hybrydowe statki wycieczkowe, które mogłyby np. zbliżać się do miasta, korzystając wyłącznie z elektrycznego napędu, a z diesla/benzyny korzystać dopiero po oddaleniu się od niego.
Statek pokroju MS Roald Amundsen (nazwany na cześć norweskiego odkrywcy) z pewnością podołałby takiemu wyzwaniu, choć został zaprojektowany specjalnie do lodowatych wód polarnych i wcale nie jest utożsamiany z ekonomicznym wariantem. Oferuje tak naprawdę szereg luksusowych udogodnień pokroju panoramicznych saun, restauracji, barów, pokładów widokowych, basenów bez krawędzi, prywatnych wanien z hydromasażem na świeżym powietrzu… i to wszystko dla 530 gości, którzy mogą nawet skorzystać z centrum nauki dla edukacji i rozrywki.
MS Roald Amundsen ma pod pokładem tradycyjne silniki, ale zestawem elektrycznych może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 20 procent przez część swojej podróży. Pierwsze testy wykazały, że rzeczywiście jest do tego zdolny, kiedy to płynął wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii w swoim dziewiczym rejsie, kiedy kapitan Kai Albrigtsen wezwał do wyłączenia silników diesla i przejścia na elektryczność. W tym momencie MS Roald Amundsen stał się pierwszym statkiem wycieczkowym na świecie, który pływał tylko na baterii.
Czytaj też: Samolot ecoDemonstrator Boeinga z inteligentnymi toaletami i kamerami zewnętrznymi
Źródło: New Atlas