Reklama
aplikuj.pl

Hydrożel wykorzystuje energię słoneczną do chwytania wody z powietrza

Zespół inżynierów z University of Texas w Austin opracował swego rodzaju gąbkę, która wykorzystuje energię słoneczną do tego, aby wychwycić cząsteczki wody z powietrza. 

Wspomniana gąbka to w rzeczywistości hydrożel, czyli hybrydowy materiał żelowo-polimerowy, który może przechowywać znaczne ilości wody. Zespół naukowców skupił się na połączeniu właściwości absorbującego hydrożelu, znanego jako higroskopijny chlorek polipirolu, z tym, który reaguje na ciepło – izopropyloakrylamidem. Takie połączenie pozwala funkcjonować zarówno w wilgotnych, jak i suchych warunkach pogodowych.

Czytaj też: Dzięki nowej metodzie można przerabiać szkło nienadające się do recyklingu

Biorąc pod uwagę zwiększone zagrożenie suszą na całym świecie ze względu na zmiany klimatu, zaproponowane rozwiązanie wydaje się co najmniej intrygujące. Prototypy wykazały się efektywnością na poziomie 50 litrów wody dziennie wychwyconej przez kilogram hydrożelu. Zebrana woda będzie przechowywana w hydrożelu, dopóki nie zostanie wystawiona na działanie światła słonecznego. Po około pięciu minutach w naturalnym świetle słonecznym woda uwalnia się.

Zespół badawczy kierowany przez Guihua Yu ma teraz zamiar opatentować swój materiał. Dzięki dalszemu postępowi technologicznemu urządzenie mogłoby zastąpić istniejące systemy oczyszczania wody zasilane energią słoneczną. Wcześniej na podobnej zasadzie działało m.in. FreshWater opracowane przez naukowców z Chile.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Ludzie nie przyspieszyli wysuszania się Sahary