Reklama
aplikuj.pl

Hysata zapowiada tani ekologiczny wodór. Umożliwi to nowe kapilarne ogniwo elektrolizera

Hysata zapowiada tani ekologiczny wodór, nowe kapilarne ogniwo elektrolizera

Australijska firma Hysata pochwaliła się światu opracowaniem kluczowego elementu do wydajnej i taniej elektrolizy wody, który ma zapewnić światu tani ekologiczny wodór. Już za kilka lat Hysata ma sprzedawać wodór za około 1,5$ za kilogram, wykorzystując swoje innowacyjne kapilarne ogniwo elektrolizera.

Kapilarne ogniwo elektrolizera od Hysata ma zapewnić tani ekologiczny wodór już w 2025 roku

Obecnie wytworzenie kilograma wodoru, w którym mieści się 39,4 kWh energii, kosztuje około 52,5 kWh, ale kapilarne ogniwo elektrolizera od Hysata ma ponoć obniżyć tę wartość do 41,5 kWh. Wszystko sprowadza się do rozwiązania problemów pęcherzyków powietrza, które są generowane i upośledzają pracę obecnych elektrolizerów poprzez blokowanie elektrodom dostępu do elektrolitu. Historia zna szczątkowe zniwelowanie tego problemu, ale kapilarne ogniwo elektrolizera opracowane przez Hysata rozwiązuje go całkowicie.

W nim zbiornik znajdujący się w dolnej części ogniwa utrzymuje elektrolit bez kontaktu zarówno z anodą, jak i z katodą aż do momentu, w którym ten nie zostanie wciągnięty przez porowaty, hydrofilowy separator międzyelektrodowy za pomocą zjawiska kapilarnego. W ten sposób elektrolit ma bezpośredni kontakt z elektrodami z jednej strony, a wodór i tlen są wytwarzane bezpośrednio, bez przeszkadzających w procesie pęcherzyków powietrza.

Ten mechanizm działania rozwiązuje dodatkowo problem zasysania wody ze zbiornika, bo ogniwo samo ją uzupełnia poprzez działanie kapilarne. Finalnym efektem jest ogniwo elektrolizera o rekordowej sprawności rzędu 98%, które znacznie przewyższa inne najnowocześniejsze rozwiązania o sprawności góra 83%.

Czytaj też: Wydobycie głębinowe zbyt ryzykowne. Naukowcy ostrzegają przed niewiadomymi

Wedle prezesa firmy Hysata, trwają już dążenia do skomercjalizowania technologii i osiągnięcia „zdolność produkcji wodoru na skalę gigawatów do roku 2025”, a wtedy cena wodoru powinna wynosić 1,50$ za kilogram. Obecnie trwają plany budowy pilotażowego zakładu produkcji samychelektrolizerów.