IBM i Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej ogłosiły uruchomienie projektu CoArt. Wykorzystuje on sztuczną inteligencję Watson oraz chmurę IBM Cloud do wyjątkowej interakcji z obrazem „Raj” Michaela Willmanna.
Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2020 roku i do tego czasu każdy z Was może spróbować nowego rozwiązania. Dzięki aplikacji wykorzystującej SI możecie zadawać pytania dotyczące obrazu i natychmiastowo otrzymywać odpowiedź w języku polskim. Muzeum we Wrocławiu jest jednym z kilku na świecie, który oferuje zwiedzającym takie rozwiązanie.
Sztuka jest zjawiskiem społecznym i relacyjnym – dotyczy interakcji między artystą i odbiorcą. To swoisty dialog, wymiana doświadczeń, uczuć, wiedzy czy myśli. Taka relacja może być kompletna, atrakcyjna, autentyczna i satysfakcjonująca, w sytuacji, gdy odbiorca w pełni rozumie kontekst i znaczenie danego dzieła. Dzięki IBM Watson, możemy przekazać taką informację w sposób interaktywny i przybliżać Polakom sztukę.
Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie
Uruchomienie projektu poprzedzały miesiące testów jakościowych. Autorzy i ogromna grupa osób zaangażowanych w CoArt musiały stworzyć odpowiednio dużą bazę danych. Następnie trzeba było douczyć SI, aby ta była w stanie odpowiedzieć na większość zadawanych pytań. Podczas konferencji twórcy chwalili się, że aktualnie SI może odpowiedzieć na ok. 80% wszystkich pytań, co jest sporym sukcesem.
Wspólnie z IBM Polska wprowadziliśmy pionierską formę interakcji widzów z dziełem sztuki. Wybór padł na obraz „Raj”, ze względu na wyjątkowe walory artystyczne tego dzieła. Teraz dzięki wsparciu nowych technologii możemy każdej osobie zaproponować zupełnie nowy poziom odkrywania sztuki. Jesteśmy zadowoleni z efektów współpracy z IBM Polska.
dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Warto jednak odwiedzić całą wystawę, która ma ponad 100 dzieł Michaela Willmanna. Autor określany jest mianem śląskiego Rembrandta i nawet bez SI jego dzieła zachwycają.