Reklama
aplikuj.pl

Nanocząsteczki aluminium i woda jako idealne źródło wodoru? „Reakcja daje nawet 90% wodoru”

Nanocząsteczki aluminium i woda, idealne źródło wodoru

Uzyskiwanie wodoru z aluminium nie jest żadnym nowym pomysłem. Przykładowo w sierpniu dowiedzieliśmy się o sposobie naukowców z MIT, którzy wpadli na pomysł wytwarzania paliwa wodorowego w dowolnym miejscu na świecie bez specjalistycznych aparatur i wyłącznie przy użyciu aluminium i wody. Naukowcy z UC Santa Cruz również nie odchodzą od połączenia wody z aluminium, ale stawiają nie na złom, jak ci z MIT, a nanocząsteczki aluminium w formie specjalnego kompozytu galu i aluminium.

Stawianie na reakcję aluminium z wodą nie jest nowe i w odpowiedniej formie prezentuje sobą wręcz idealne źródło wodoru

Praca naukowców opublikowana w dzienniku Applied Nano Materials skupia się przede wszystkim na tym, jak można wykorzystać właściwości aluminium do pozbywania się tlenu z cząsteczek wody i tym samym pozyskiwania wodoru. Nie łączą jednak wody z byle jakim aluminium, a tanim kompozytem galu i aluminium. Ten zapewnia kluczowe w reakcji nanocząsteczki aluminium, które szybko reagują z wodą, wytwarzając duże ilości wodoru w temperaturze pokojowej.

Czytaj też: Szyfrowanie odporne na komputery kwantowe w zasięgu zmielonego szkła

Wedle szacunków, podczas reakcji generuje się 90% wodoru, a po niej gal można łatwo odzyskać do ponownego wykorzystania. Wszystko to dzieje się automatycznie (po połączeniu wody z aluminium), nie wymaga zarówno wkładu energetycznego, a sam wodór ponoć jest w tym procesie łatwy do przechwytywania. Dzięki temu skalowanie tego procesu nie powinno być problemem.

W reakcji gal usuwa powłokę glinu z tlenku aluminium, która w przeciwnym razie tworzyłaby się w kontakcie metalu z powietrzem. Dodatek glinu jest więc kluczowe w tej dokładniej reakcji, bo gal nie tylko rozpuszcza tlenek glinu, ale również rozdziela aluminium na nanocząsteczki. Czyżby więc świat otrzymał idealne źródło wodoru, którego produkcję można rozpoczynać na masową skalę? Tego tradycyjnie nie wiadomo, bo jak na ten moment, reakcja nie wyszła poza ściany laboratorium. Ma jednak ogromny potencjał, bo aluminium można pozyskiwać z recyklingu, a drogi gal ponownie wykorzystywać.