WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

IKEA tworzy bardziej przystępne meble za pomocą druku 3D

W ostatnich miesiącach IKEA współpracowała z organizacją Milbat i Access Isreal nad projektem ThisAbless. Ten ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym życia w domu, dla których korzystanie z przedmiotów codziennego użytku może być wyzwaniem. 

Czytaj też: Roboty pomogą w oglądaniu Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

W ThisAbless IKEA postawiła na drukarki 3D, tworząc wcześniej specjalne projekty elementów do mebli, które ułatwiają, a nawet umożliwiają korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. W tym celu firma zasięgła porady u źródła, zapraszając chętnych do udziału w projekcie do odwiedzenia ich sklepu i podzielenia się problemami, jakim stawiają czoła poruszając się po mieszkaniu. W ten sposób zrodziło się trzynaście specjalnych elementów, wśród których znalazły się np. łatwiejsze do chwycenia uchwyty, niewielkie osłony chroniące szafki, czy nawet podkładki do podniesienia np. kanapy.

Aby wypróbować nowości na własnej skórze, będziesz musiał odwiedzić placówkę IKEA w Izraelu, choć są też dostępne na sprzedaż za pośrednictwem Milbat. Jednak firma nie zdecydowała się na projekt ThisAbless z pobudek finansowych, udostępniając w sieci projekty za darmo. W praktyce każdy z nas może je wydrukować, korzystając z drukarki 3D, a w razie potrzeby nawet poprosić o przystosowanie elementu do danego (nawet niepochodzącego od IKEA) mebla.

Czytaj też: Smartfon uratował mężczyznę przed nadlatującą strzałą

Źródło: Engadget, Ikea