Reklama
aplikuj.pl

Ile bąbelków zawiera kufel piwa?

alkohol

Dzięki dwutlenkowi węgla wtłaczanemu do piwa tworzą się w nim bąbelki, a naukowcy z Francji postanowili obliczyć, ile ich jest.

Szacunkowe dane zebrane przez badaczy znad Sekwany dotyczą małego kufla, zawierającego ok. 250 ml piwa typu lager, które jest szczególnie musujące (i popularne). Gérard Liger-Belair i Clarę Cilindre najpierw zmierzyli ilość CO2 rozpuszczonego w piwie marki Heineken, tuż po nalaniu go do szklanki.

Czytaj też: Energia z piwa? Pewna piwna elektrownia już działa

Napój był schłodzony do sześciu stopni Celsjusza, a bąbelki zwiększały swoją objętość wraz z przemieszczaniem się w kierunku powierzchni. Działo się tak za sprawą przechwytywania i transportowania części gazu, powodując jego emisję do powietrza nad kuflem.

Mały kufel piwa zawiera od 200 tysięcy do 2 milionów bąbelków

Kiedy stężenie dwutlenku węgla zaczynało maleć, zmniejszała się też ilość bąbelków, co prowadziło do odgazowania napoju. Naukowcy oszacowali natomiast, że zanim szklanka piwa o pojemności 250 ml utraci cały gaz, może w niej powstać od 200 tysięcy do 2 milionów bąbelków.

Czytaj też: Alkohol jest szczególnie szkodliwy w tych trzech okresach życia

Co ciekawe, wcześniej Liger-Belair przeprowadził podobny eksperyment w odniesieniu do szampana. Obliczył, że w 100-mililitrowej lampce znajdowało się ok. miliona bąbelków. Oznacza to, że szampan jest bardziej gazowany i stężenie dwutlenku węgla jest w nim znacznie wyższe niż w piwie. Więcej informacji na temat badania ukazało się w ACS Omega.