WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Polak stworzył kalkulator, który pomoże Wam obliczyć, ile jest cywilizacji w Drodze Mlecznej

Fizycy Steven Woodling oraz Dominik Czernia, zainspirowani ostatnimi doniesieniami związanymi ze statystycznym prawdopodobieństwem istnienia życia w naszej galaktyce, stworzyli kalkulator, który pomaga w szacowaniu liczby tych cywilizacji.

Przez wiele lat jednym z najbardziej powszechnych wzorów tej sprawie było tzw. równanie Drake’a. Z biegiem czasu doczekał się on usprawnień, a efektem jednego z nich było pojawienie się astrobiologicznej zasady kopernikańskiej. Po tym, jak Wooding spotkał Czernię, wspólnie postanowili dokonać kolejnych modyfikacji.

Stworzony przez dwójkę naukowców kalkulator pozwala łatwo zobaczyć, jakie dane wejściowe trafiają do modelu i jak zmiana ich wartości wpływa na wynik obliczeń. Taki sposób przedstawienia danych jest znacznie bardziej interaktywny i stanowi świetną alternatywę dla “suchych” informacji.

Czytaj też: Jakie są szanse na odnalezienie pozaziemskich cywilizacji?

Kalkulator Obcych Cywilizacji (ACC), który znajdziecie pod tym adresem, wymaga, by najpierw wybrać model, który chcemy wykorzystać. Następnie musimy wypełnić wszystkie pola w sekcji założeń. Warto podkreślić, że niektóre domyślne wartości są podawane w oparciu o to, co naukowcy uważają za statystycznie najbardziej prawdopodobne, ale użytkownicy mogą wprowadzać dowolne liczby. Na tej podstawie zobaczą, ile inteligentnych cywilizacji mogłoby się wtedy znajdować w Drodze Mlecznej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Ciekawy jest również Kalkulator Kosmicznych Podróży (STC), który pokazuje, ile zajęłoby nam dotarcie do wybranego miejsca we wszechświecie. Program pokazuje nie tylko ilość potrzebnego czasu, ale także to, jak upłynął on dla załogi, a nawet ile paliwa byłoby potrzebne do przebycia trasy.