W ramach nowych badań naukowcy dostarczyli interesujących wiadomości dot. powstania Ziemi oraz prawdopodobieństwa pojawienia się wody i życia w innych obszarach wszechświata.
Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze, który stwierdził, że proto-ziemia uformowała się w okresie około pięciu milionów lat. Wcześniej uważano, że proces ten trwał dziesiątki milionów lat, ale rewolucja nadeszła dzięki analizie izotopów żelaza znalezionych w płaszczu ziemskim.
Naukowcy z Danii ujawnili, że skład Ziemi wydaje się odmienny niż w przypadku innych obiektów Układu Słonecznego. Zauważyli bowiem, że Ziemia, Księżyc czy meteoryty marsjańskie zawierają naturalnie występujące izotopy żelaza, jednak w przypadku naszej planety widoczna jest znacznie mniejsza ilość izotopów żelaza Fe-54.
Czytaj też: Znaleziono drugi Układ Słoneczny? Wokół gwiazdy przypominającej Słońce krążą planety.
Planety powstają za sprawą akrecji pyłu kosmicznego. Naukowcy uważają, że ten sam proces może występować w innych miejscach we wszechświecie. Ich teorię potwierdzają obserwacje tysięcy planet, na które natrafili astronomowie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Profesor Martin Bizzarro dodał, że jeśli teoria wczesnej akrecji planetarnej jest poprawna, to woda jest prawdopodobnie produktem ubocznym powstawania obiektów podobnych do Ziemi. To z kolei sprawia, że składniki wspierające powstanie i przetrwanie życia mogą być stosunkowo powszechne.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News