Reklama
aplikuj.pl

Czym są tajemnicze bąble znalezione u wybrzeży Norwegii?

norwegia

Kilka lat temu naukowcy prowadzący badania w wodach otaczających Norwegię natrafili na galaretowatą kulę mającą ponad metr średnicy. Tajemniczy obiekt unosił się mniej więcej w połowie drogi między dnem a taflą wody.

Od 1985 roku w okolicach Norwegii i Morza Śródziemnego odnotowano prawie 100 podobnych obserwacji. Po latach, dzięki nowym analizom DNA, badaczom udało się dokonać ich identyfikacji. Okazało się, że są to „bąble” zawierające jajeczka, z których w przyszłości rozwiną się kałamarnice z gatunku Illex coindetii.

Czytaj też: Ta niezwykła kałamarnica mogła żyć setki lat

Ustalenia w tej sprawie, dostępne na łamach Scientific Reports, sugerują, że w każdej z kul mogą znajdować się setki tysięcy jajeczek. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż opisywany gatunek jest znany od ponad 180 lat, a to dopiero pierwszy raz, kiedy udało się zaobserwować związane z nim bąble.

Kałamarnice z gatunku Illex coindetii są znane nauce od ponad 180 lat

Naukowcy zauważyli, że struktura opisywanych obiektów zmienia się na kolejnych etapach rozwoju embrionalnego. O ile początkowo kule są twarde i przezroczyste, tak po czasie stają się bardziej mętne i bardziej podatne na pękanie. Badania genetyczne dowiodły również przynależności niemal wszystkich zaobserwowanych kul do tego samego gatunku kałamarnic.