Metaanaliza kilkunastu prób doustnej immunoterapii mającej na celu zmniejszenie reakcji alergicznych na orzechy wykazała zaskakujące wyniki. Okazało się, że pacjenci paradoksalnie cierpią bardziej na alergie niż osoby, które unikały kompletnie orzechów.

W ciągu ostatnich dekad terapia ta powoli przechodziła kolejne badania naukowe, które mówiły, że może to być potencjalne leczenie dzieci z ciężkimi reakcjami alergicznymi. Chodzi o to, że tolerancję można zmienić poprzez bardzo powolne podawanie niewielkich ilości alergenu w coraz większych ilościach przez pewien czas.

Czytaj też: Tak wygląda nasz gen – powstała pierwsza na świecie symulacja

Nowe badanie skupiło się na ocenie 12 randomizowanych badań kontrolnych, które objęły ponad 1000 osób uczulonych na orzechy. Celem było sprawdzenie rozbieżności pomiędzy celem leczenia a wielkością reakcji alergicznych w kolejnych latach po leczeniu. Okazało się, że osoby, które pomyślnie skończyły leczenie immunoterapeutyczne zgłaszały więcej reakcji alergicznych.

Naukowcy mówią, że ich badania wykazały różnice pomiędzy wynikami w laboratoriach a realnym światem. Potrzeba znacznie więcej badań, które obejmą realne warunki, w celu odpowiedzi na pytanie, czy tego typu terapia ma sens.

Czytaj też: Jedna z najsłynniejszych teorii Stephena Hawkinga niemal obalona

Źródło: Newatlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej