W ciągu ostatnich lat co chwilę słyszymy o urządzeniach, które mogą dozować leki wewnątrz naszego organizmu. Nowa technika poszła o krok dalej bowiem pozwala nawet na sterowanie tą procedurą.
Niewielkie urządzenie opracowane zostało przez naukowców z instytutu Houston Methodist Research. Może ono dostarczać jeden lub więcej różnych leków. Wszczepia się je chirurgicznie pod skórę pacjenta, a następnie rozpoczyna się uwalnianie leku. Całość może trwać nawet przez rok.
Czytaj też: Owady w pobliżu szpitali przenoszą superbakterie
Jeśli okaże się, że dawkowanie musi zostać zmienione to nie ma z tym problemów. Wystarczy zewnętrzne poprzez sygnał Bluetooth przekazać informacje do czipa w implancie. Lekarze zmieniają wtedy napięcie, które przyłożone jest do krzemowego kanału w urządzeniu. W ten sposób można zmienić ilość leku uwalnianego do organizmu.
Urządzenie, póki co przeszło tylko testy in vitro. Teraz naukowcy chcą przeprowadzić pierwsze eksperymenty na zwierzętach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dopiero później rozpoczną się badania kliniczne.
Czytaj też: Ogromny aligator pojawił się na Florydzie
Źródło: Newatlas