WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten implant może monitorować ciśnienie Twoim w oku

W ostatnim czasie głośno było o dwóch implantach stworzonych w celu mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego w oczach pacjentów z jaskrą. Jeden z nich, Eyemate, trafił właśnie do sprzedaży w Europie.

W jaskrze główną przyczyną ślepoty jest właśnie nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki. Dlatego ważne jest, aby móc je regularnie monitorować i w razie problemów zbić je lekami czy nawet operacją. Niestety, do tej pory takie badania mogły być przeprowadzane tylko u okulisty, dlatego odbywają się one zaledwie kilka razy w roku – zdecydowanie za rzadko. Ten problem rozwiązuje właśnie Eyemate. Jest to elastyczny implant, który może zostać umieszczony za tęczówką oka podczas standardowej operacji na zaćmę.

Dzięki niemu pacjenci mogą mierzyć ciśnienie tak często jak tylko chcą. Odbywa się to dzięki  przybliżeniu urządzenia, bez zetknięcia, do oka. Do implantu dostarczany jest 2 sekundowy impuls magnetyczny i to on wtedy dokonuje pomiaru, a jego wyniki są odsyłane do urządzenia. Całość można trzymać w internetowej bazie danych, do której dostęp może mieć lekarz.

Źródło: https://newatlas.com/