WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Implant oka pomoże w walce z zwyrodnieniem plamki żółtej

Wraz z wiekiem u niektórych osób może pojawić się zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jest ona jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób starszych. Może jednak dla nich istnieć pewna nadzieja.

12 lat temu na rynek został wprowadzony lek o nazwie Lucentis, który spowalnia proces ślepoty i zapobiega jej u 90% pacjentów. Jego przyjmowanie wiąże się z dyskomfortem, bowiem co 6-8 tygodnie należy odwiedzać okulistę w celu jego przyjęcia. Wiele osób po prostu zapomina o tym i naraża się na niebezpieczeństwo. Zauważyła to firma Genentech, która opracowała Port Delivery System. Jest to implant o wielkości mniejszym niż ziarno ryżu, który jest wszczepiany do oka. Tam powoli uwalnia on leki ze zintegrowanego zbiornika. Ten musi być oczywiście uzupełniany, ale odbywa się to znacznie rzadziej.

Implant przetestowany został na 220 pacjentach. okazało się, że leczy on AMD tak samo skutecznie, jak tradycyjne zastrzyki, a lek trzeba uzupełniać tylko co 15 miesięcy. Dzięki niemu znacząco zwiększa się komfort życia pacjentów, którzy nie muszą tracić czasu na częste wizyty u okulistów.

Czytaj też: Żyroskop wielkości ziarnka ryżu może pomóc w miniaturyzacji urządzeń

Źródło: https://newatlas.com/