WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Infografika: Roczny pobyt astronauty Scotta Kelly’ego w kosmosie

Wydawałoby się, że kiedy już umieścimy człowieka na orbicie i damy mu odpowiedni zapas pożywienia i powietrza, cała reszta to łatwizna. Nic bardziej mylnego. Organizm astronauty – podobnie jak organizm każdej innej osoby, czy organizmy wszystkich stworzeń, które żyją i żyją na Ziemi – jest przystosowany i przyzwyczajony do przezwyciężania siły ciążenia, która (generalnie) ciągnie nas ku dołowi i ściska po osi pionowej. Nie da się powiedzieć każdej komórce z osobna, że sytuacja uległa diametralnej zmianie i konieczne jest wprowadzenie nowego ładu. Dlatego też długie przebywanie w stanie nieważkości to prawdziwe wyzwanie.

Problemem jest również kwestia wody i pożywienia. Wniesienie całej wody konsumowanej przez człowieka w ciągu roku byłoby nieekonomiczne, zatem… część trzeba zrobić samemu. Tak, dokładnie w ten sposób, o którym myślicie. Obieg zamknięty.

Jest jeszcze promieniowanie kosmiczne. Żeby wyobrazić sobie skalę zjawiska, warto zastanowić się nad jednym faktem: Astronauci czasem skarżą się, że gdy zamkną oczy, widzą spontaniczne błyski. To właśnie efekt tego, przed czym zwykłych śmiertelników chroni magnetosfera.

NASA stworzyła ciekawą infografikę prezentującą, co będzie musiał znieść astronauta Scott Kelly podczas swojego rocznego pobytu na ISS.

ABC_scott_kelly_jt_150322_16x9_992

Scott Kelly

Co stanie się z ciałem Astronauty Scotta Kelly’ego podczas jego Roku w Kosmosie?

body_in_space_20150914_web

Podpisy (od lewego górnego, zgodnie ze wskazówkami zegara):

  1. Astronauta Scott Kelly zobaczy 10 944 wschodów słońca podczas roku spędzonego w kosmosie. Wy zobaczycie 684.
  2. Podczas roku w kosmosie astronauty Scotta Kelly’ego przeprowadzone zostaną 383 eksperymenty, w tym takie stworzone przez laureatów nagrody Nobla.
  3. By otrzymać dawkę promieniowania taką jak Scott Kelly, trzeba byłoby przelecieć Los Angeles do Nowego Jorku 5 250 razy.
  4. Astronauta Scott Kelly wyprodukuje około 90 kilogramów odchodów, które następnie spalą się w atmosferze, wyglądając jak spadające gwiazdy. Twoje odchody nie staną się spadającymi gwiazdami.
  5. Ilość płynów, które przemieszczą się z nóg Kelly’ego w kierunku jego głowy mogłaby zapełnić dwulitrową butelkę po napoju.
  6. Astronauta Scott Kelly przebiegnie około 648 mil (1043 kilometry) na wyspecjalizowanej bieżni podczas roku spędzonego w kosmosie. W tym tempie “bieg” na Marsa, oddalonego średnio o 140 milionów mil (225 milionów kilometrów) zająłby mu 216 tysięcy lat.
  7. Astronauta Scott Kelly wypije 730 litry wody otrzymanej z “odnowionego” moczu i potu podczas roku spędzonego na ISS.
  8. Astronauta Scott Kelly będzie ćwiczył przez ponad 700 godzin podczas swojej rocznej misji – wszystko po to, by jego mięśnie, kości i serce pozostały silne.

[źródło i grafika: nasa.gov]