Jednym z rytuałów dotyczących Mezoameryki, które zakorzeniły się w kulturze, jest uroczyste wycinanie serc. Na łamach Current Anthropology ukazały się wyniki badania poświęconego tym praktykom.
Ich autorzy dokonali analiz związanych z anatomią szkieletów, a następnie porównali ich wyniki ze źródłami historycznymi oraz rytuałami opisanymi w ponad 200 kodeksach. Koncentrując się na lokalizacji otworów wciętych w klatkach piersiowych ofiar, naukowcy przebadali występujące w kościach uszkodzenia. W ten sposób mogli lepiej zrozumieć wykorzystywane techniki oraz przyrządy.
Badacze doszli do wniosku, że istniały trzy główne metody wydobywania serc: cięcie bezpośrednio pod żebrami; cięcie między dwoma żebrami; poziome rozcięcie mostka w celu uzyskania dostępu. Wcześniejsze badania sugerowały, że to ta ostatnia była jedyną powszechnią stosowaną praktyką.
Czytaj też: Na terenie Meksyku odkryto piramidę zbudowaną przez Majów
Poza tym naukowcy lepiej zrozumieli rolę ludzi jako ofiar dla bogów. Serca i krew były przekazywane bóstwom reprezentującym Słońce i Ziemię, które miały przyczynić się do stworzenia Wszechświata. Obrzędy te były traktowane jako powinność i miały cykliczny, regularny charakter.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News