Reklama
aplikuj.pl

Będą monitorować to, co wydawało się niemożliwe. Te czujniki mogą zmienić wiele przemyśle

Innowacyjne-czujniki-swiatlowodowe

Minimalizacja przestojów i maksymalizacja produkcji – to właśnie jest celem systemów monitorujących stan obiektów przemysłowych. Wymaga to specjalistycznych narzędzi, które wzbogacili właśnie naukowcy ze Skoltech i Harbin Institute of Technology.

Tak wytrzymałych czujników nikt jeszcze nie opracował. Co jest w nich wyjątkowego?

Dążenie do złotego środka – tak w skrócie można opisać obecne realizowanie procesu odnawiania obiektów przemysłowych. Ten musi mieć miejsce w idealnym momencie, aby zmaksymalizować zysk i ograniczyć przestoje. Dlatego właśnie wspomniani naukowcy opracowali nowy rodzaj systemu czujników optycznych z powłoką aluminiową o wysokiej wytrzymałości, bo mogący wytrzymać warunki panujące wewnątrz wieży destylacyjnej i jednocześnie monitorować jej stan strukturalny.

Czytaj też: Wyczuwanie naprężenia nie było prostsze. Ten czujnik jest dziełem rodem z przyszłości

Społeczeństwo informacyjne zbliża się do punktu, w którym każde urządzenie domowe i obiekt przemysłowy będzie wysyłać całodobowe raporty o tym, co robi i jak się 'czuje’. Być może niekoniecznie zawsze będziesz potrzebował tych informacji, ale będą one tam dostępne, a jednym z obiecujących sposobów ich wykorzystania jest strukturalny monitoring stanu. To znaczy, śledzenie wewnętrznego stanu części składowych mostów, rurociągów, samolotów i tak dalej, aby wskazać przewidywane awarie i umożliwić ukierunkowane interwencje, oszczędzając wiele zasobów i minimalizując czas przestoju. To zupełnie nowe podejście do naprawiania rzeczy

– powiedział współautor badania Arkady Shipulin.

Wspomniany zespół naukowców miał wiele do zrobienia, bo do tej pory nikt nigdy nie umieścił czujników wewnątrz wieży destylacyjnej ze względu na to, jak wymagające jest to środowisko. Specjaliści są jednak dobrej myśli po zaprojektowaniu swojego systemu czujników optycznych, który nie tylko byłby w stanie zbierać niezbędne dane, ale także przetrwałby bardzo wysokie temperatury i agresywne chemikalia.

Istotą problemu jest sam światłowód, który musi być zarówno osłonięty przed środowiskiem w celu ochrony, jak i wystarczająco wystawiony na jego działanie w celu wykrywania. Naukowcom udało się rozwiązać wstępnie ten projekt i teraz mogą przejść do kilku podobnych zadań przed przetestowaniem całego systemu czujników w laboratorium.