Reklama
aplikuj.pl

Te inspirowane insektami roboty łączą elastyczność ze stabilnością

innowacyjne roboty, roboty miękkie, roboty inspirowane owadami, roboty owady, egzoszkielet roboty

Obecnie znaleźliśmy się w czasach, w których szukanie nowych podejść do robotyki jest na wagę złota. Dlatego tak ważne są tego typu projekty, jak poniżej.

Tym razem ktoś połączył bowiem dwie obiecujące metody na stworzenie robotów przyszłości. Mowa o synergii miękkich i twardych elementów w tych dziwadłach inspirowanych insektami, która powstała w ramach zupełnie nowej metodzie produkcji.

Została z kolei opracowana przez naukowców z University of California San Diego, którzy zaczerpnęli rozwiązań prosto z natury, a dokładniej mówiąc, szkieletów owadów. Tak powstały roboty, które są sztywne w jednych , a miękkie w drugich miejscach. Łączy to więc stabilność i wsparcie strukturalne z odpornością i mobilnością.

innowacyjne roboty, roboty miękkie, roboty inspirowane owadami, roboty owady, egzoszkielet roboty

Określone mianem „giętkich szkieletów” roboty powstają poprzez drukowanie 3D warstwy polimeru na cienkim, elastycznym arkuszu poliwęglanu. Zmieniając proces drukowania, możliwe jest uelastycznienie polimeru tam, gdzie jest to potrzebne tak, aby zginał się z poliwęglanową podstawą, ale był sztywny w kluczowych miejscach.

Czytaj też: Badacze Armii USA rozpoczęli testy szczepionki na koronawirusa

Ten mały elastyczny szkielet można podobno wytworzyć przy użyciu zwykłej drukarki 3D „za małą część kosztów”, którą pochłonęłoby skonstruowanie podobnego robota. Tę szkieletową podstawę można następnie połączyć z elementami elektronicznymi podobnymi do klocków Lego, aby stworzyć kompletnego robota.

Wydrukowanie i złożenie takiego bota zajmuje obecnie mniej niż dwie godziny (via New Atlas). Teraz z kolei naukowcy opracowuj całkowicie zautomatyzowaną linię montażową do tworzenia całych „rojów” robotów, które współpracowałyby ze sobą w zadaniach takich jak poszukiwanie ocalałych w miejscach katastrof.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News