Reklama
aplikuj.pl

Inspirowany zwyczajną laską robot Canine pomaga w poruszaniu się

Inspirowany zwyczajną laską robot Canine pomaga w poruszaniu się
Inspirowany zwyczajną laską robot Canine pomaga w poruszaniu się

Czerpiąc inspirację ze zwyczajnej drewnianej laski, zespół naukowców z Columbia Engineering w Nowym Jorku opracował robota asystenta z obsługą radarów LiDAR, który zapewnia wsparcie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Nazwano go Canine i zapewniono, że samodzielnie poprawia samoświadomość użytkownika w przestrzeni, co w następstwie poprawia stabilność chodzenia.

Czytaj też: To robotyczne ramię ewidentnie brało nauki od MacGyvera

Według zespołu około 35 procent osób w wieku 75–80 lat cierpi na jakąś formę niepełnosprawności ruchowej (w porównaniu z czterema procentami osób w wieku 18–49 lat), a liczba ta będzie się zwiększać. Stąd właśnie pomysł na zmodernizowanie tradycyjnej laski na tyle, aby ta przypominała robota i w znacznie większym stopniu pełniła swoje zadanie. Prawda jest jednak taka, że robot ten przypomina bardziej coś w rodzaju mocnej ręki ludzkiego asystenta, a nie surowo ciosanego kawałku drewna, czy tworzywa sztucznego.

Robot Canine składa się z mobilnej zrobotyzowanej podstawy, która śledzi użytkownika za pomocą radaru LiDAR podczas jechania obok niego oraz zrobotyzowanej laski, która wykrywa i reaguje zarówno na użytkownika, jak i informacje z podstawy, przekazując subtelne informacje zwrotne przez zintegrowany uchwyt.

Aby wyszkolić urządzenie, badani spacerowali wzdłuż maty wyposażonej w czujniki, nosząc gogle wirtualnej rzeczywistości, które zapewniały im problemy z postrzeganiem otoczenia. Testy wykazały znaczną poprawę pewności ruchów z i bez wykorzystania robota Canine. Teraz naukowcy przymierzają się do testów z udziałem osób starszych i tych z zaburzeniami chodu i równowagi.

Czytaj też: Nowy algorytm jeszcze skuteczniej uczy roboty chwytania przedmiotów

Źródło: New Atlas