Reklama
aplikuj.pl

Intel Core i7-8086K nie jest wcale taki szczególny

Jeszcze więcej wspólnego z i7-8700K

Intel Core i7-8086K

Intel coraz częściej nadużywa swojego autorytetu. Początkowe ukrywanie szczegółów prezentacji 28-rdzeniowego procesora dla platformy HEDT, a teraz testy, według których specjalny, rocznicowy Intel Core i7-8086K nie przewyższa w znacznym stopniu i7-8700K.

Już od początku konkretnych informacji na temat Intel Core i7-8086K coś tutaj nie grało. Mowa głównie o identycznej charakterystyce (rdzenie, TDP, pamięć cache) w porównaniu do i7-8700K. Intel oczywiście tego nie przyznał, ale fakt, że są to specjalne, najlepiej sprawdzające się rdzenie krzemowe, które miały trafić na laminat tego ostatniego procesora jest nader oczywisty i nasuwa się sam. Główna różnica tkwi więc w taktowaniu wszystkich rdzeni (3,7 GHz vs 4 GHz) oraz lepszym trybie Turbo Boost.

Najnowsze testy wskazały jednak, że ten nie jest w cale taki specjalny, bo działa lepiej na i7-8086K wyłącznie w przypadku jednego rdzenia. Reszta wygląda identycznie, co ukazuje powyższa tabelka. Nie jest więc to rzecz, za którą warto dołożyć kolejne 75 dolców, zwłaszcza jeśli rzucimy okiem na możliwości OC. Tak się bowiem składa, że unikalny układ może i osiągnął swoje 7,23 GHz, ale w porównaniu do zupełnie innego selecta i7-8700K sprzed prawie 8 miesięcy mówimy o zegarze 7400 GHz. Wszystko to w podobnych warunkach z pomocą chłodzenia ciekłym azotem.

Cel tego wpisu jest prosty – nie kupujcie Intel Core i7-8086K, jeśli zależy Wam stricte na wydajności. Jeśli jednak chcecie włożyć do swojego PCta coś naprawdę unikalnego, to ten procesor został stworzony specjalnie dla Was.

Źródło: Guru3D, eteknix