Reklama
aplikuj.pl

Intel EVO to gwarancja zakupu dobrego laptopa

Akcja partnerska

Dwa laptopy, dwaj producenci, podobna specyfikacja, a zupełnie inna jakość i czas działania. Jak tego uniknąć? Z pomocą przychodzi Intel EVO. Standard, dzięki któremu wiemy, że interesujący nas laptop będzie spełniać konkretne normy. Dotyczące wyposażenia, wydajności oraz czasu działania.

Jak kupić laptop, jeśli się na tym nie znasz? To nie takie proste

Intel EVO

Nie każdy, kto używa danego sprzętu, musi się na nim znać. W przypadku laptopów jest to dosyć częsty przypadek. Dużo osób nie wie, co konkretnie znajduje się wewnątrz komputera oraz czy jest to dobre, czy nie. W końcu nie ma takiego obowiązku. To trochę tak, jakbym miał kupować używany samochód. Co z tego, że dana marka lub model mają dobre opinie, skoro do wyboru jest kilkanaście przeróżnych wariantów konfiguracji, mocy silnika i wielu innych parametrów?

Asus ZenBook Duo 14 test recenzja

W wyborze laptopa zdecydowanie nie pomagają nam reklamy. Bo jak wiadomo – dysk 1000, grafika GTX, 500 zł taniej. Z czego nawet ja rozumiem tylko 500 zł taniej. A gdyby tak ktoś wpadł na pomysł stworzenia certyfikacji laptopów? Jeśli na obudowie znajdzie się konkretne oznaczenie, będzie to dla nas znak, że sprzęt spełnia z góry określony normy i jest zwyczajnie – dobry i z wyższej półki. Coś takiego powstało w 2020 roku i nazywa się Intel EVO.

Do Intel EVO przystąpiło wiele firm

Asus ZenBook 14 UX425E test recenzja

Podobnie jak w przypadku wielu innych standardów i certyfikatów, niezbędna jest współpraca dwóch stron. Organu wydającego certyfikat oraz firm, które muszą się, w pewnym sensie, zgłosić do oceny. Renoma intela była wystarczającą zachętą, aby do Intel EVO przystąpili najwięksi producenci laptopów. Wśród nich znajdziemy firmy – Acer, Asus, Dell, Dynabook, HP, Lenovo, LG oraz MSI.

Wymagania Intel EVO – co musi nam zagwarantować laptop?

Asus ZenBook Flip 13

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że laptop zgodny z Intel EVO musi być zwyczajnie dobry. Zgodny z minimalną konfiguracją zawartą w wymaganiach oraz osiągać konkretne parametry pracy. Oto one:

  • Podzespoły – procesor co najmniej Intel Core i5 lub Core i7, grafika Iris Xe, ekran o rozdzielczości FUllHD lub 4K, co najmniej 8 GB pamięci RAM (w trybie dwukanałowym), dysk SSD PCIe o pojemności co najmniej 256 GB.
  • Łączność – co najmniej jeden port USB z obsługą Thunderbolt 4, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 z funkcją Audio Offload, kamera o rozdzielczości co najmniej 720p, asystent głosowy z funkcją Wake on Voice (wybudzany głosem).
  • Dźwięk – więcej niż dwa mikrofony z tłumieniem co najmniej 63dB, głośniki oferujące ciśnienie akustyczne powyżej 78dB i częstotliwość tonów niskich poniżej 353Hz z odległości 50cm, technologia Intel Smart Sound.
  • Osiągi – czas wybudzania krótszy niż jedna sekunda, co najmniej 9 godzin pracy na pojedynczym ładowaniu (z ekranem FullHD).

Zgodnie z powyższym, laptop zgodny z Intel EVO musi być wyposażony w wydajne podzespoły, oferować szybką łączność przewodową i bezprzewodową oraz dobrą jakość dźwięku, sprawdzać się przy połączeniach wideo oraz długo działać z dala od ładowarki.

W praktyce daje nam to wygodne narzędzie do pracy. Nie tylko biurowej, ale również do pracy z multimediami. Obróbką zdjęć lub filmów, jak również programowania. Tutaj nieoceniona będzie szybka pamięć oraz wydajny procesor. W najskromniejszej konfiguracji, laptopy z Intel Evo poradzą sobie też z prostszymi grami lub popularnymi sieciówkami. Takimi jak League of Legends, czy CS: GO. Filmy wydają się standardem, ale warto podkreślić, że laptopy zgodne z Intel EVO poradzą sobie z filmami 4K. Nawet jeśli uruchomimy je na podłączonym do laptopa dużym monitorze, telewizorze, czy projektorze.

Intel EVO pomaga odróżnić lepszy laptop od słabszego

HP Spectre x360 to idealny laptop dla kobiety 15

Intel EVO stał się wyznacznikiem dla osób, które chcą kupić laptop z najwyższej półki. Wybierając sprzęt z takim oznaczeniem, możemy być pewni, że spełnia on konkretne normy i oferuje z góry przyjęte parametry. Dla osób niemających dużego rozeznania w podzespołach komputerowych jest to bardzo duże ułatwienie. Szukając laptopa z Intel Evo, nie musimy już iść na kompromisy w innych aspektach. Skoro kwestie podzespołów mamy z głowy, możemy się skupić na wyglądzie, wymiarach obudowy, czy wygodzie klawiatury. Co również jest ważne przy wyborze przenośnego komputera.

Intel EVO to również swego rodzaju motywacja dla producentów. Mają wyznacznik, do którego dążą, tworząc nowe produkty.

Na końcu tego wszystkiego jesteśmy my – klienci i konsumenci. Osoby, które na stworzeniu standardu takiego jak Intel EVO korzystają najwięcej i mają znacznie ułatwiony zakup laptopa, a przy tym gwarancję wyboru sprzętu z najwyższej półki.

Kup laptop z Intel EVO

Materiał powstał we współpracy z firmą Intel.