Reklama
aplikuj.pl

Intel-Micron Technologies ma problemy z produkcją kości 3D QLC NAND

Intel, Micron, QLC NAND, SSD, QLC, NAND, kości pamięci, 3D QLC NAND, 3D, Intel_Micron Technologies

Nie jest to jednak coś, co powinno wpłynąć na ceny wszystkich dysków SSD na rynku. Okazało się, że produkcja układów pamięci 3D QLC NAND niezbyt udaje się współpracy Microna oraz Intela w ramach Intel-Micron Technologies.

To nie żadna tajemnica, że ceny dysków SSD dalej będą spadały ze względu na taniejące pamięci NAND. Jednak to tyczy się tylko pamięci TLC, a nie QLC, którą producenci zdają się dopiero teraz produkować. Nie idzie to niestety najlepiej Intel-Micron Technologies, którego układy 3D QLC NAND mogą pochwalić się jedynie 48% uzyskiem z produkcji. Oznacza to tyle, że na całym waflu krzemowym, który uda się wyprodukować, jedynie 480 układów ze 1000 nadaje się do dalszej produkcji.

Nie jest to zbyt optymistyczne, ponieważ uzysk 64-warstwowych 3D TLC sięga ponad 90%, co swojego czasu poprowadziło do nagłych spadków cen SSD. Co gorsze, poprawę sytuacji mają przynieść dopiero dalsze generacje QLC. Są to jednak o tyle ważne dla nas układy pamięci, że będą stanowić kolejny krok do pojemniejszych i tańszych SSD. Wprawdzie nie wiemy, jak rynek zareaguje w przyszłości na to, że fabryki Intel-Micron Technologies nie są zbyt wydajne, ale skutki tego możemy zobaczyć już dziś. Dysk SSD Intel 660p, który oferuje 1 TB pojemność za cenę poniżej 200$, już zaczął drożeć, co jest oczywiście spowodowane wyższą ceną zastosowanych na nim kości.

Źródło: TechPowerUp
Zdjęcia: TweakTown