WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel stworzył najgęstszy dysk SSD na świecie

Intel zaprezentował właśnie dysk SSD, w którym to dane są bardzo gęsto upakowane. 32 TB pojemności zostało zmieszczone w urządzeniu o wielkości 30,5 cm, co sprawia, że są to najgęściej upakowane dane na świecie.

Intel nazwał dysk P4500 a jego dokładne wymiary to 305 mm x 38 mm x 8 mm. Został on stworzony przy wykorzystaniu pamięci 3D NAND – ułożone zostały 64 warstwy komórek pamięci jedna na drugiej. Dyski oczywiście nie zostały przeznaczone do użytku w domowych komputerach. Wątpliwe jest, aby takie osoby było stać na P4500. Sprawdzą się one świetnie w serwerach, gdzie w standardowym gnieździe zmieści się ich 32 sztuki, a łącznie będą pobierały zaledwie 10% mocy jaką pobierałby zwykły dysk serwerowy 1 PB.

Sprawdzą się za to świetnie przy usługach w chmurze. Zainteresowały się już nimi takie firmy jak IBM, Microsoft czy Tencent, które jako pierwsze zaczną używać dysków w swoich centrach danych. Z pewnością niedługo dołączony do nich znacznie więcej firm, które docenią możliwości takiego rozwiązania.

 Źródło: https://newatlas.com/